Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Vepra të zgjedhura, Vepra 2

Author:

1,200L

Përktheu:  Shpëtim Çuçka
Shtëpia Botuese: Toena
Faqe: 456
Formati: 14 x 20 cm
ISBN: 978-99927-1-347-1

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Vëllimi i dytë i përzgjedhjes me vepra të shkrimtarit të madh rus L. N. Tolstoi mund të thuhet, në mënyrë të figurshme, se na shpie tanimë brenda ndërtesës së veprave të tij. Duke filluar nga ky vëllim i dytë, ajo që shohim të jetë trajtuar nga Tolstoi, ajo që ai ka kërkuar të thotë, ka të bëjë drejtpërsëdrejti me vetë jetën, pavarësisht se në ç’kushte kjo zhvillohet, ka të bëjë me shkollën e dytë në jetën e njeriut, atë themeloren dhe të fundit, ku të gjitha ç’janë fituar gjatë edukimit vihen në provë dhe përgjithësisht ndjekin dy drejtime të kundërta: ose pasurohen, zhvillohen e kthehen në sistem dijesh praktike në shërbim të jetës, ose, dhe kjo në kushtet jo vetëm të djeshme, por edhe të sotme shoqërore duket se përbën një ligjësi, varfërohen, përkeqësohen e kthehen në një grumbull normash të paparimta e grimcash dijeje të rreme, të vëna në shërbim të egoizmit, thënë më shkoqur në shërbim të barbarisë, të vdekjes.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Vepra të zgjedhura, Vepra 2”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *