Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Sikur të ishte e vërtetë… – Marc Levy

Author:

500L

Përktheu: Mirela Koka
ISBN: 99943 1 124 7
Shtëpia Botuese: Toena
Formati: 13×20 cm
Faqe: 232

 

 

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Roman, në të cilin ndërthuren mjeshtërisht realja me fantastiken. Dashuri e përjetuar mes planit njerëzor dhe shpirtëror. Personazhet kryesorë jetojnë, veprojnë, ndiejnë dhe dashurojnë në botën e fantazmave. Lorena jeton e dyzuar, sa në jetën reale fizikisht aq dhe në atë të fantazmave shpirtërisht. Udhëton nëpër rrugën realefantazmë-reale. Bashkudhëtar i saj bëhet Arturi, i cili jeton në botën reale. Nuk kupton ç’ndodh edhe pse përfshihet në këtë pakuptimësi, ndonëse Poli, shoku i tij nuk arrin ta besojë. Krijohen kështu dhe situata gazmore. Një histori e pabesueshme, krijuar me mjeshtëri absolute, ku elementët artistikë të shoqërojnë gjatë gjithë leximit, sa të bën të mendosh: “Sikur të ishte e vërtetë…”

Ajo quhej Lorena Kline, pretendonte se ishte mjeke në spital dhe se kishte pësuar para gjashtë muajsh një aksident, një aksident shumë të rëndë me makinë si pasojë e humbjes së kontrollit të drejtimit: “Qysh atëherë jam në koma. Jo, mos mendoni akoma asgjë dhe më lini t’ju shpjegoj.” S’i kujtohej asgjë nga aksidenti. Kishte ardhur në vete në sallën e renimacionit, pas operacionit. Përfshirë nga ndjesi shumë të çuditshme, ajo dëgjonte gjithçka thuhej përreth saj, por s’mund as të lëvizte, as të fliste. Në fillim mendoi se ishte për shkak të anestezisë. “Gabohesha, orët kalonin dhe s’arrija akoma të zgjohesha fizikisht.” Ajo vazhdonte të kapte gjithçka, por s’ishte në gjendje të komunikonte me botën e jashtme. Jetoi, pra, frikën më të madhe të jetës së saj, duke menduar për ditë të tëra se ishte tetraplegjike. “S’e imagjinoni dot se çfarë kam hequr. E burgosur, për gjithë jetën, e trupit tim.”

Ka lindur më 1961 në Francë. Për vite me radhë ai ka drejtuar një studio arkitekture në Paris e New York.
Tashmë i është përkushtuar krejtësisht të shkruarit dhe kinemasë. Përveç librit Sikur të ishte e vërtetë, tek i cili është bazuar dhe filmi me të njëjtin titull, është autor i librave Ku je?, Shtatë ditë për përjetësi, Herën tjetër, E shtëna, Sikur të të shihja pësëri. Për vite me radhë ai është në krye të listave të shitjeve në Francë, sipas listave të publikuara nga e përditshmja franceze “Le Figaro”. Romanet e Levy-t janë pëkthyer në 36 gjuhë dhe janë shitur në 8 milionë kopje në gjithë botën.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Sikur të ishte e vërtetë… – Marc Levy”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *