Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Shtriga e Babilonisë

Author:

1,200L

Përktheu: Adri S. Myftiu
Lloji: Roman
Faqe: 400
Formati: 15 x 23 cm
ISBN:
978-99943-1-914-5

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Nga vapa përvëluese dhe shtrëngatat me rërë të verës famëkeqe të vitit 2003 në Bagdad, vjen ky rrëfim tepër tërheqës, i mbështetur në traditën e lashtë kulturore të Mesopotamisë dhe në rëndësinë jo aq të njohur, por të thellë të saj, për njerëzimin.

Xhon Medisoni është një tregtar veprash arti, turko-amerikan, i rritur nga vëllai i tij shumë më i madh në moshë, Samueli, studiues i nderuar i kulturës së Mesopotamisë. I mbërthyer, si në darë, ndërmjet pasionit e ankthit të Samuelit, për të shpëtuar një relikte të paçmueshme të grabitur në Muzeun Kombëtar të Irakut dhe një loje hakmarrjeje për vdekje, të kurdisur nga shoku i tij i fëminisë, Xhonit i bie barra të zgjidhë një enigmë, për të zbuluar lidhjen ndërmjet një shtrige të ditëve të sotme dhe një shtrige të kohëve të lashtësisë.

I ndihmuar nga Tomasi, arkeolog dhe Ari, fotoreporter irakian – dy burra që kanë sekretet e veta për të ruajtur – Xhoni nxiton për të deshifruar një profeci biblike, që shpie deri te historia e errët e shkencës së alkimisë: A është e mundur, në fund të fundit, ideja e kthimit të metalit të plumbit në ar?

Kundër vullnetit të vet, Xhoni kthehet në Irak, ku një thesar përrallor koleksioni objektesh të çmueshme është në pritje për t’u zbuluar dhe ku e vërteta për një histori të famshme, që bota e beson se është mit, në fund del në shesh.

– Fitues i çmimit “Arthur Ellis” për veprën më të mirë

të pabotuar në zhanrin e romanit kriminalistik –

– Përzgjedhur për çmimin “Debut Dagger” –

Nga vapa përvëluese dhe shtrëngatat e rërës të Mesopotamisë,

vjen një triller i ri dramatik me objekte arti të lashtësisë.

Deri tani i përkthyer në pesëmbëdhjetë gjuhë të botës.

“E njomur me gjakun e shekujve, por edhe e freskët po aq sa kryetitujt

e gazetave të ditës së nesërme, kjo vepër e D. J. McIntosh-it ka një subjekt

të ndërtuar qartë, me kulturë e me emocione drithëruese në lexim.”

– ALAN BRADLEY, autori bestseller.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Shtriga e Babilonisë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *