Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Shën Maria e Beratit

Author:

700L

Faqe: 192
Formati: 13×20 cm
ISBN: 978-99943-1-812-4

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

– Viti i qenit
– Shën Maria e Beratit
– Vetëvrasja e luleve
– Tullumbacja fryn vetveten

Duke iu rikthyer herë pas here pasionit dhe profesionit të vjetër, Namik Dokle vjen te lexuesi i tij me “Shën Maria e Beratit”.

Një përmbledhje me katër drama – Viti i Qenit, Shën Maria e Beratit, Vetëvrasja e luleve, Tullumbacja fryn vetveten – të cilat janë shkruar në kohë të ndryshme dhe për kohë të ndryshme, si dhe na shoqërojnë në një rrugëtim, që nga Mesjeta, në vitet e diktaturës, deri në ditët tona. Dokle tregon rrugëtimin e tij krijues, që nga rinia e hershme deri te problemet që ka sot teatri shqiptar.

Një nga dramat e vëllimit është botuar 40 vjet pasi është shkruar. Është një tallje me burokracinë e kohës, por që fatkeqësisht vazhdon të funksionojë i njëjti mentalitet si në atë kohë, edhe sot e kësaj dite.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Shën Maria e Beratit”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *