Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

NOLI – Jeta në Amerikë – Avni Spahiu

Author:

700L

ISBN: 978 – 99943 – 1 – 244 – 3
Formati: 14×20 cm
Faqe: 269

 

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Qëllimi i temës së këtij punimi është hulumtimi, sistemimi dhe sjellja e përfundimeve të reja për veprimtarinë e Nolit në një hapësirë e kohë të limituar, që përbën pjesën më të madhe të jetës së Nolit.
Është e vërtetë se veprimtaria e Nolit në gjysmëshekullin e kaluar ka qenë në qendër të vëmendjes së studiuesve të tij. Mirëpo, nuk duhet harruar se pothuajse asnjë studiues deri më tani nuk e ka parë të udhës për të fokusuar veprimtarinë gjysmëshekullore të Nolit të zhvilluar vetëm në SHBA. Ky studim nuk niset as nga glorifikimi i tepërt e mitizimi idilik i Nolit dhe i veprës së tij dhe as nga mohimi dhe ideologjizimi i ekzagjeruar në interpretimin e veprës së tij.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “NOLI – Jeta në Amerikë – Avni Spahiu”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *