Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Nokturne e Kilit

Author:

Lloji: Roman
Përktheu: Edlira Hoxholli dhe Bashkim Shehu
ISBN: 978-99943-1-763-9
Formati: 13×20
Faqe: 160

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Përgjatë një nate të vetme, padre Sebastian Urrutia Lakrua, prift kilian, që është anëtar i Opus Dei-t, kritik letrar dhe poet mediokër, zbulon disa nga ngjarjet vendimtare në jetën e tij. Mendon se po vdes dhe, në ethet e kllapisë së tij, personazhe të ndryshëm, realë dhe imagjinarë, i shfaqen si përbindësha të akullt, si në një varg sekuencash të një filmi tmerresh. Kësisoj, para syve tanë kalojnë furishëm poeti i madh kilian Pablo Neruda, shkrimtari gjerman Ernst Jynger, gjeneral Pinoçeti, sikurse edhe pjesëtarë të ndryshëm të inteligjencies kiliane, jeta e të cilëve, gjatë një periudhe turbullirash politike, është përkitur me jetën e priftit.

Rreth Autorit

Roberto Bolanjo u lind në Santiago, Kili, në 1953. Ai u vendos me familjen e tij në qytetin e Meksikës në 1968, por u rikthye në Kili në 1973, një muaj përpara se gjenerali Pinoçet të rrëmbente pushtetin. Në këtë kohë ai u arrestua. Pas lirimit të tij u kthye në Meksikë, udhëtoi në Evropë dhe më në fund u vendos në Katalania. Është autor i disa romaneve dy prej të cilëve janë vlerësuar edhe me çmime: 2666 dhe Detektivët e pamëshirshëm (The Savage Detectives). “Nokturne e Kilit” (By night in Chile) në shqip vjen pas suksesit të romanit “Ylli i largët” (Distant Star), botuar nga Toena në 2010.

 

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Nokturne e Kilit”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *