Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Net të ftohta në bregdet – Gjergj Vlashi

Author:

600L

ISBN 99943-1-147-6
Faqe: 236
Formati: 12×20 cm

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Shkrimtari Gjergj Vlashi në bërthamën e tij poliedrike, te tregimi e shfaq veten më mirë, në një plotësi të gjithanshme. Proza e tij e shkurtër bie në sy për detajet jetësore, për thjeshtësinë e rrëfimit, për joshjen ndaj subjekteve pa bujë dhe origjinalë. Detaji, te proza e Gjergj Vlashit, ka shumë rëndësi. Kështu, në tregimet “Net të ftohta në bregdet”, “Mjeshtri”, aventurat moderne të “Damian P.”, apo “Djaloshi dhe gjarpri”, nëpërmjet shumë detajeve, di të krijojë një plotësi artistike joshëse.
Tregimet me subjekte që mbështeten në elemente biografikë zënë një vend të rëndësishëm në prozodinë e Gjergj Vlashit, një shkrimtar që e zotëron mirë lëndën dhe me sqimë arrin të gdhendë figurat për të cilët i shpreh haptas simpatitë, si për Ndre Mjedën, Aleksandër Moisiun, Mujo Ulqinakun, Jordan Misjan, etj.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Net të ftohta në bregdet – Gjergj Vlashi”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *