Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Në vagonin e fundit

500L

Përktheu: Rushan Birko
ISBN: 99927-1-803-X
Formati: 13×20 cm
Faqe: 136

 

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Përmban novela dhe tregime të autorëve gjermanë si: Bertolt Breht, Adam Sharrer, Jakob Vaserman, Leonhard Frank, Lion Fojhtvanger; disa prej të cilëve ndoshta nuk janë të njohur ose janë pak të njohur për lexuesin shqiptar.
Aty ka tema të shumëllojshme: shoqërore, politike të Gjermanisë; një vagon i shkëputur nga treni zbulon dhe vë në provë lidhjet familjare; tregohet historia e Sofokliut, filozofit të lashtësisë greke, e Xhordano Brunos etj. Janë tregime sa të bukura, aq edhe interesante për nga thellësia e tyre kuptimore.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Në vagonin e fundit”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *