Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Motoçikleta e Skënderbeut

Author:

700L

Përktheu: Klodeta Dibra
Faqe: 224
Formati: 13 x 20 cm
ISBN: 978-99943-1-873-5

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

CARMINE ABATE lindi më 1954 në Karfizi, një komunitet arbëresh, domethënë italo-shqiptar, në Kalabri.

Që në moshë të re emigroi në Gjermani. Sot jeton në Trentino, ku dhe jep mësim. Hapat e para letrare i bëri në Gjermani me përmbledhjen me tregime Muri i mureve (edicioni italisht 1993, tashmë në Oscar Mondadori) dhe me esenë Gjermanikët (edicioni italisht 1986 dhe 2006) të shkruar me Meike Behrmann. Ndër të tjera ka botuar librin me poezi Toka e nisjeve (1996) dhe romanet Vallja rreth (1991), Kryengritja e Skënderbeut (1999), Mes dy deteve (2002) dhe Vitet e shpejta (2008), tashmë të gjithë në edicionet Oscar Mondadori.

Librat e tij, fitues të shumë çmimeve, janë përkthyer në shumë vende.

 

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Motoçikleta e Skënderbeut”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *