Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Missing

Author:

700L

Faqe: 192
Formati: 13×20 cm
ISBN: 978-99943-1-925-1

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Bashkim Hoxha sjell në romanin e tij MISSING realitetin e një shoqërie të turbulluar, krizën shpirtërore të një brezi që po zhvillohet në virtualitet. Një roman ndryshe nga të tjerët, një subjekt kompleks që na fut në skutat e tij për të na shpalosur një botë të brendshme e të vuajtshme të një personazhi sa të fortë e të qëndrueshëm, në dukje, aq edhe të dhimbshëm e të rrënuar.

Përmes jetës absurde të Grozit, autori na rrëfen realitetin e një kohe që nuk është gjë tjetër veçse një tërësi absurditetesh të kthyera në sistem. Simbolika e groteskut, me një lojë artistike të përsosur në galerinë e personazheve, si: Grozi, ariu, Lora (qeni), Mona (e deklaruar MISSING), Gridi, Danieli (Dauti), Gent prokurori, Maria e Bjeshkëve etj., shpeshherë merr përmasa gjithëpërfshirëse në realitetin virtual të kohës.

Me një strukturë të veçantë, Bashkim Hoxha sendërton një vepër ku ngrihen probleme të kohës, të cilat herë zgjidhen, herë lihen të hapura për abstragime.
Ky libër nuk është një roman drithërues, por një tablo e saposkicuar e botës së sotme. Të rrëmben për ta lexuar me një frymë dhe për të medituar gjatë…

Kush është Lora? Lora është qeni im i dashur, që unë e kërkoj prej më shumë se një jave. Do ta tregoj historinë e saj. Askujt tjetër nuk ia kam treguar të plotë. Sa për rrëmbimin tënd, nuk kam shpjegim; kam vetëm ndjesinë, dhe të jesh i sigurt se e kam bërë për të mirën tënde.

Më shumë e kam amanet nga Mona. Ajo gjithmonë më thoshte: “Nëse do të bësh ndonjë gjë të mirë për mua, liroje këtë ariun nga zinxhirët”. Ndoshta e mban mend, kur vinte të përkëdhelte, ke bërë edhe një fotografi me të.

Ti përsëri më shikon i hutuar.

Të kanë rrëmbyer njëherë kur ke qenë i vogël fare dhe je ambientuar në duart e atij arixhiut që të nxjerr çdo natë shëtitje buzë detit duke të tërhequr me një zinxhir të larë në ngjyrë floriri dhe të nxjerr fotografi me fëmijët që heqin frikën për të qenë afër teje dhe pozojnë foto trimërishte. Ndoshta je mësuar me rrëmbimet dhe nuk ke kurrfarë paniku, por unë e kam për herë të parë dhe nuk jam i qetë. Tani që je në duart e mia nuk di çfarë të bëj më tej, dhe në vend që të trembesh ti që të kanë rrëmbyer, më kap paniku mua, rrëmbyesin tënd, që s’e prisje.

Nga i njëjti autor

Romane
v Hotel Ballkan
v Heronjtë e viagrës
v Romancë në ditën e krimit
v Mot i keq për dashuri
v Lakuriq
v Ground zero
v Sakrifica
v Mbreti i vesës
v Njeriu tjetër

Drama
v Unë dhe Mefistofeli
v Këngë dashurie me korba
v Qyteti pa dashuri

Skenarë filmi
v Në çdo stinë
vNjë vonesë e vogël
v Plumba Perandorit

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Missing”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *