Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

MES DY DETESH – Karmine Abate

Author:

600L

Përktheu: Shpëtim Çuçka
Faqe: 224
Formati: 13×20 cm
ISBN: 978 – 99943 – 1 – 266 – 5

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Letërsia e Abates mbetet në thelb krijesë e një arbëreshi. Ajo trajton problemet e njeriut të sotëm të Italisë së Jugut parë nga këndvështrimi i arbëreshit. Dhe këto probleme janë kryesisht dy: të ikësh, i detyruar hallesh dhe prej dëshpërimit, nga toka jote e të shkosh si emigrant në vendet e tjera të zhvilluara të botës perëndimore; të qëndrosh e të luftosh me të gjitha forcat reaksionare, që mbajnë prej shekujsh të skllavëruara energjitë e kalabrezit, përfshirë këtu edhe ato të arbëreshit.
Në veprën “Mes dy detesh” Abate e sheh realitetin e sotëm të shoqërive moderne e të globalizuara nga këndvështrimi i njeriut që nuk largohet emigrant, por që vendos të luftojë për ta jetuar jetën e për të siguruar vazhdimësinë normale të saj atje ku ka lindur e ku më tepër se kudo gjetkë ka të drejtën të kërkojë të gëzojë të gjitha ato që shpallen në mënyrë bombastike si të drejtat e natyrshme të njeriut.

Karmine Abate ka lindur më 1954 në Karfizi, një komunitet arbëresh, domethënë italo-shqiptar, në Kalabri.
Që në moshë të re emigroi në Gjermani. Sot jeton në Trentino, ku dhe jep mësim. Hapat e para letrare i bëri në Gjermani me përmbledhjen me tregime Muri i mureve (edicioni italisht 1993, tashmë në Oscar Mondadori) dhe me esenë Gjermanikët (edicioni italisht 1986 dhe 2006) të shkruar me Meike Behrmann. Ndër të tjera ka botuar librin me poezi Toka e nisjeve (1996) dhe romanet Vallja rreth (1991), Kryengritja e Skënderbeut (1999), Mes dy deteve (2002) dhe Vitet e shpejta (2008), tashmë të gjithë në edicionet Oscar Mondadori.
Librat e tij, fitues të shumë çmimeve, janë përkthyer në shumë vende.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “MES DY DETESH – Karmine Abate”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *