Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Medaljet shqiptare I – Artan Lame

Author:

5,000L

Album
Faqe: 180
Formati: 21×29.7 cm
ISBN: 978-99943-1-588-8

Vëllimi i Parë, përmbledh të gjitha Dekoratat (Urdhra dhe Medalje), të krijuara dhe të dhëna nga Shteti Shqiptar në periudhën 1914-1944. Ky Vëllim ndahet në 3 Pjesë, që iu korrespondojnë edhe tre periudhave të para kryesore të historisë së Shtetit Shqiptar.
Pjesa I – 1912-1925 – Monarkia e Parë dhe Regjenca e Parë.
Pjesa II – 1925-1939 – Republika e Parë dhe Monarkia e Dytë.
Pjesa III – 1939-1944 – Monarkia e Tretë dhe Regjenca e Dytë.

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Medaljet së bashku me pullat dhe monedhat, përbëjnë një nga simbolet më shprehëse të “Unit”, të një shteti, të përpjekjeve të tij për të afirmuar popullin e vet, veçantitë e tij, gjurmën e tij mbi glob.
Botimi medaljet shqiptare përfshin në dy vëllime, të gjitha dekoratat, urdhrat, medaljet dhe titujt e dhënë nga Shteti Shqiptar në periudhën që nga viti 1914, kur është emetuar medalja e parë shqiptare, e deri në vitin 2002, kur është emetuar medalja e fundit. Ky libër është përpjekja e parë në këtë fushë, në fushën e medalistikës.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Medaljet shqiptare I – Artan Lame”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *