Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Martin Luter Kingu

Author:

1,200L

Lloji: Monografi
ISBN: 978-99943-1-689-2
Formati: 16.5×23 cm
Faqe: 360

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Me gjithë imazhin e ëndërrimtarit që la me fjalimin e tij “Kam një ëndërr,” Kingu nuk ishte thjesht një ëndërrimtar, apo një ëndërrimtar pasiv. Edhe pse disa e konsideronin si një administrator të dobët, si një njeri që merrej dhe dinte koncepte, por jo hollësitë e aplikimit të tyre, edhe pse vetë ai pranonte se bënte shumë më shumë punë në fushën shpirtërore, sesa në atë administrative, ai ishte i aftë edhe në anën administrative
Nga viti 1955, deri kur u vra në vitin 1968, për trembëdhjetë vjet rresht, Martin Luter Kingu u dallua si udhëheqësi më i madh i lëvizjes amerikane për të drejtat civile. Në kohën kur jetoi, u cilësua si udhëheqësi moral i kombit dhe, më pas, edhe si oratori më i madh amerikan i të gjitha kohëve. Fjalimet e tij, por edhe predikimet kishtare, përshkohen nga një forcë e jashtëzakonshme emocionale dhe morale. Ai ishte në gjendje të tundte dhe të mobilizonte masat në çast me fjalën e tij plot ide e plot pasion.
Në Amerikë, një negër mund të vritej nga një i bardhë dhe i bardhi mund t’i shpëtonte fare lehtë ndëshkimit nga krimi i vrasjes: kjo ishte Amerika e fillimit të shekullit të njëzetë, e kohës kur lindi Kingu. Negri amerikan luftonte, vriste dhe vritej në të njëjtën llogore së bashku me bashkëkombësin e tij të bardhë gjatë Luftës së Dytë Botërore, por kur kthehej në vendin e tij, nuk mund të përdorte të njëjtat banja me të: kjo ishte Amerika e viteve 1945, e kohës kur Kingu po mbaronte shkollën e mesme. Në lëndinat e Kapitolit, një i bardhë mund të fotografonte qenin e tij, ndërsa një i zi nuk mund të fotografonte aty fëmijën e tij: kjo ishte Amerika e viteve kur Kingu filloi aktivitetin e tij intensiv për të sjellë barazinë raciale.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Martin Luter Kingu”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *