Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Mali Analog

Author:

500L

Lloji: Roman
Shtëpia Botuese: Toena
ISBN: 978-99943-1-727-1
Formati: 13×20
Faqe: 120

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Mbi një metaforë dhe një simbolikë domethënëse është ngritur subjekti dhe filozofia që mbart Mali Analog. Libri fund e krye është përshkruar nga ngjarje të pazakonta, njerëz të pazakontë, e vende të pazakonta. A ekziston vërtet Mali Analog, apo ekspedita për ta eksploruar atë mbështetet në dëshirën e fshehtë të njeriut për të shkuar përtej të mundshmes të asaj që është e dukshme? Vitet ’40, vite kur u shkrua romani, ishin vite të një holokausti njerëzor (që i përjetoi edhe vetë autori), e ndoshta në këtë roman ai gjeti rrugëdaljen për të qenë pjesë e një realiteti tjetër. Shoqëruesit e kësaj ekspedite përpos së shoqes, ishin njerëz me vizion dhe perspektivë në jetë. Por në përditësinë e tyre u mungonte një motiv më tepër, një stimul, dhe oferta për të qenë pjesë e një ekspedite të këtillë i joshi. Por ajo që do të gjejnë në Malin Analog i kalon të gjitha parashikimet. Në portretin e njeriut-zgavër, që është bosh, ushqehet me bosh e pret një njeri nga bota e tokësorëve për të mbushur boshllëkun e tij, a mos vallë Daumal, ironizon kotësinë e njerëzve të shekullit XX, kotësinë e luftërave të fitimtarëve që ngrihen mbi skeletet e të vrarëve?! Duke qenë se autori nuk arriti ta përfundonte romanin e tij për shkak të një sëmundje të rëndë, imagjinatës së lexuesit i lihet hapësirë për interpretime të shumëfishta.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Mali Analog”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *