Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Lutjet e Kambanës

Author:

600L

Kategoria: Poezi te zgjedhura
Faqe: 392
Formati: 14×20 cm
ISBN: 99927-1-075-6

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Ai ka lindur në Menkulas të Devollit (Korçë) më 1931. Mësimet e para i mori në vendlindje, ndërsa studimet e larta në San-Peterburg. Ka qenë kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve (1973-1992), deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Është shkrimtar i kompletuar në kuptimin e plotë të fjalës.

Ka shkruar vëllimet me poezi: Në rrugë dola, Hapat e mia në asfalt, Shtigje malesh e trotuare, Mesditë, Udhëtoj i menduar, Pelegrini i vonuar,… poemat: Nënë Shqipëri, Baladë për tim atë dhe për vete,…romanin Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo, etj. Poezitë e tij janë përkthyer në më shumë se 14 gjuhë të botës.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Lutjet e Kambanës”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *