Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Lum Lumi

Author:

500L

Kategoria: Poezi
ISBN: 99927 1 709 2
Formati: 14×20 cm
Faqe: 160

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Ali Podrimja ka lindur në Gjakovë më 28 gusht 1942. Kreu Fakultetin Filozofik për gjuhë dhe letërsi shqipe në Universitetin e Prishtinës. Është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Ka shkruar vëllimet poetike: Lum lumi, Litari i ankthit, Antologji personale, Poezi; librat me ese: Tkurrja e Atdheut, Libri që nuk mbyllet, Dielli i zi, etj. Poezitë e tij janë përkthyer në mbi 10 gjuhë të huaja. Është prezantuar në shumë antologji shqiptare dhe të huaja midis të cilave: Cormoran y delfin, Buenos Aires 1971; Antologjia e poezisë jugosllave, Stamboll 1980; Antologjia e poezisë shqipe shek. XX, Amsterdam 2000; etj. Për poezinë e tij kanë shkruar shumë studiues të kohës. Ka marrë disa çmime: të Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, të Fjalës, të Rilindjes, çmimin ndërkombëtar Nikolaus Lenau, Shtutgart 1999.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Lum Lumi”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *