Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Lesley Lokko – E gjora vajzë e pasur

Author:

1,200L

Përktheu Shpresa Osmeni
Roman
Faqe 576
ISBN 978-9928-4291-8-6

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Tri shoqe të lidhura nga një miqësi e vërtetë që në bankat e shkollës. Niki është vajza e një miliarderi, e cila kërkon dashuri dhe vëmendje nga i ati; Tori, e mbytur nga pesha e kujtimeve, është në kërkim të vetvetes; Kerin është e varfër, me një familje të çoroditur, por me një inteligjencë dhe vullnet të përkryer. Të tria vajzat rriten duke mësuar të mbështeten në forcat e veta, të dashurojnë marrëzisht, por edhe të reagojnë ndaj keqkuptimeve. Në jetën e tyre ndërhyn Estela, një prostitutë e bukur, e pushtuar nga ndjenja e hakmarrjes. Çfarë mund të ketë të përbashkët Estela me tri vajzat? Çfarë synon hakmarrja e saj? Dhe çfarë fsheh në të vërtetë Xhimi Harte, babai i Nikit? Me romanin “E gjora vajzë e pasur”, Lesley Lokko ka sjellë një histori plot ndjenja dhe pasione, duke ndërthurur fatet e protagonistëve të saj mes Londrës, Parisit, Nju-Jorkut dhe Zimbabvesë. Dashuri, urrejtje, ambicie dhe tradhti – janë elementët kyç të këtij romani plot të papritura, që të rrëmbejnë dhe të emocionojnë.

Niki hyri në klasë; ajo e mbante kokën lart, në çdo mënyrë donte që të shmangte shikimet që ishin drejtuar tek ajo. Përbuzje apo keqardhje, njëra prej tyre, nuk e dinte ç’dreqin ishte. Ajo e dinte saktësisht se përse po e vështronin. Babai i saj përsëri ishte në lajme. Ai dhe Molli kishin arritur papritur atë mëngjes nga Harare. Në fakt nuk i kishte lexuar gazetat, por kishte dëgjuar Ogilvin, avokatin e babait të saj, që i kishte thënë se priste më të keqen. Niki nuk e kishte idenë se çfarë kishte bërë ai, por nga komentet e nervozuara të Ogilvit, ajo e kishte marrë me mend se Xhimi e kishte keq situatën, por megjithatë Ogilvi kishte thënë i mërzitur:”Ne do t’ia dalim”.
Ishte dita e saj e parë në “Saint Agostine” pas pushimeve. Vuri re se dikush po e vështronte. Ishin dy vajza të reja, njëra prej tyre po i qëndronte drejtpërdrejt përballë, dhe tjetra ishte në të djathtë të saj. Ndjeu një ndjenjë të çuditshme keqardhjeje për vajzën që ishte përbri saj. Dukej se ishte nervoze, shumë nervoze, ishte ulur e mbështetur te duart e saj që të mos i linte të dridheshin. Nikit iu kujtua se ajo kishte bërë të njëjtën gjë, vitin e parë, kur kishte ardhur në shkollë. Ishte një vajzë trupvogël bionde dhe me një palë këpucë që nuk i rrinin mirë. Ishin të reja, akull, Niki vuri re që etiketat e këpucëve ende nuk ishin hequr nga shojet e tyre, ngjyrë kanellë, këpucë me majë… jo këpucë siç kishin veshur të gjitha vajzat në klasë duke përfshirë këtu edhe vetë Nikin. Rrobat e saj ishin pak a shumë të çuditshme. Kishte veshur një xhaketë të trashë të thurur megjithëse ishte një ditë e ngrohtë shtatori, po kështu kishte një bluzë të bardhë të kollarisur dhe një fund me pala, shumë të çuditshëm. Vajzat e kolegjit nuk ishin të detyruara që të vishnin uniformën e shkollës. Me sa duket dikush kishte harruar t’i thoshte vajzës së re se ajo që kishte rëndësi ishte përshtypja e parë, dhe se ajo kishte gabuar tashmë me gjithçka.
Ajo e ktheu kokën anash. Vajza tjetër e re ishte ulur në të djathtë të saj; Niki mundi të shihte vetëm profilin e saj. Ishte e gjatë dhe me flokë të gjata, ngjyrë kafe, me onde, sy ngjyrë lajthie dhe buzë të plota. Shumë të bukura, por në një mënyrë jo aq tërheqëse. Ndoshta s’ishte ai tip vajze që të bëhej shoqe me lehtësi. Edhe nervoze, edhe gjakftohtë. Shkëlqyeshëm. Dukej se përpara kishte edhe një vit tjetër të vetmuar.
Papritmas mësuesja hyri në klasë dhe për njëzet minuta u sorollat duke u shpjeguar atyre sesa të mirëpritura ishin, dhe sesa mirë ishte kur i shihje vajzat që ishin kthyer në shkollë më të rritura, të freskëta dhe të nxira nga dielli, pas pushimeve ekzotike që kishin kaluar. Vëmendja e Nikit po bridhte e shkujdesur. Po pyeste veten se çfarë po bënin Shoni dhe Patriku, pikërisht në atë moment: a ishin në pishinë, apo po udhëtonin? Ose mund të kishin marrë një nga kamionët dhe ia kishin mbathur në Harare?
-Në qoftë se nuk e ke shumë problem, Nikola Harte, do të bëje mirë që ta kesh mendjen këtu dhe të më dëgjosh mua? – u dëgjua papritur zëri i çjerrë i zonjushës Milligen. Niki u drodh. U dëgjuan të qeshurat në rreshtat pranë. Dikush i pëshpëriti diçka njërës prej vajzave që ishte pranë saj. Niki ndjeu fytyrën t’i skuqej. Putanat. Nga e para tek e fundit, duke përfshirë këtu edhe dy vajzat e reja.

Kerini dëgjoi të qeshurat e vajzave me një shqetësim që sa vinte e rritej. Dita e saj e parë nuk kishte filluar mirë. Ajo pothuajse nuk kishte mbyllur sy gjithë natën. Ishte ngritur disa herë për të parë fundin e saj të ri skocez dhe këpucët që mamaja ia kishte blerë në një dyqan rrobash të përdorura në rrugën Roman. Këpucët ishin ngjyrë kanellë, me pak taka dhe me majë. Kerini mendonte se ato ishin të bukura. Papritmas ajo vuri re se asnjëra nuk kishte veshur këpucë me majë dhe menjëherë eci shpejt drejt një vendi bosh. Këpucë kamoshi të bukura të Çelsit, po. Këpucë të sheshta me fjongo, po. Këpucë ngjyrë kanelle, një numër më të madh dhe me taka, jo. Ajo kurrë nuk kishte qenë në një shkollë ku uniforma të mos ishte e detyruar; ku mendimi i tmerrshëm se çfarë do të vishte çdo mëngjes ishte shkurrajues. Por ajo nuk kishte shumë zgjedhje për të bërë. Në dollapin e saj kishte shumë pak rroba. Dhe ajo e dinte se edhe ato rroba që kishte, ishin të gjitha që nuk bënin. Gjithçka ishte e gabuar. Ajo u ul dhe po mendonte se ky nuk ishte një fillim i mbarë.

Tori po vështronte përreth saj pa interes. Kjo shkollë nuk ishte dhe aq e ndryshme nga “Mbretëresha Ana”.
Ajo u kthye të shikonte vajzën, që ishte disa vende përpara saj e që dukej jashtëzakonisht e frikësuar, dhe kuptohej menjëherë nga fakti që ishte ulur mbi duart e saj, që të mos dukej se po i dridheshin. Ose të paktën kështu e imagjinonte Tori. Ajo e kishte bërë vetë këtë gjë, për një kohë shumë të gjatë, pasi kishte vdekur Suzi. Po vinte re se këpucët i kishte të mëdha. Këpucë si për t’u tallur: me majë të hollë dhe për të rritura, dhe aspak për t’i veshur në shkollë. Befas u ndje e vetmuar. Çfarë mund të ishte duke bërë Xheni tani? Po Belinda dhe Karolina? Menjëherë pushoi. Së shpejti Xheni dhe Belinda do të miqësoheshin me dikë tjetër; Karolina do të zinte një shoqe tjetër të ngushtë dhe sigurisht që atë do ta harronin. Ja kështu funksiononin gjërat.
Papritmas vajza e re u kthye dhe e vështroi atë drejt në sy, duke e zënë në befasi. Tori ndjeu që faqet iu bënë flakë të kuqe. Ishte e pahijshme që ta vështronte, por ajo nuk dinte sesi t’ia shpjegonte, se nuk ishte duke parë atë por thjesht kishte humbur në mendimet e veta… Por para se të kishte kohë të riorganizonte idetë e saj, vajza përsëri kishte kthyer kokën. Epo mirë, mendoi Tori me vete e mërzitur duke mbledhur librat e saj dhe çantën; filloi ashtu siç mendon që ta vazhdosh. Pa shoqe. Ndoshta edhe mund të mësohesh.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Lesley Lokko – E gjora vajzë e pasur”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *