Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Kokëboshi dhe shokët e tij – Nikollaj Nosov

Author:

600L

Përktheu nga origjinali rusisht: Tianda Çuçka
ISBN: 978-9928-4271-7-5
Formati: 16.5×23 cm
Faqe: 232

Kategoria
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Qyteti i Luleve, banorët fëmijë të të cilit mbajnë emra që lidhen me talentin, profesionin, karakterin apo pamjen e tyre fizike. Doktor Ilaçi, Qelqëtari, Dituraku, Buloni, Sherbet-Sheqeri, dy vëllezërit Ah-Sikuri dhe Po-Sikuri, Lulelepurushja, Sykaltra, Petulla, Fjalëpaku, Fjalëshumi,  janë disa nga personazhet e çuditshëm të librit, që fëmijët do i adhurojnë.

Dhe në krye të kësaj liste të gjatë është Kokëboshi, i cili nuk di asgjë. Ai është përtac, do të arrijë gjithçka pa u lodhur. Duke qenë gjithmonë në kërkim të aventurës, për të qenë dikushi, ai përpiqet më kot  për t’u bërë muzikant, piktor, poet, pilot garash… dhe, në fund, ai ndryshon. Transformi i tij fillon gjatë ekspeditës për të eksploruar Qytetin e Gjelbër. Ai mëson të lexojë!

Duke shfletuar librin, faqe pas faqe, fëmijët do të ndjekin një sërë aventurash të Kokëboshit dhe miqve të tij, prej të cilave nxjerrin edhe mësimet mbi respektin dhe jetën në grup.

Është një histori bëmash dhe aventurash të mrekullueshme, që ka magjepsur breza të tërë fëmijësh. Plot ngjyra dhe imagjinatë, ky libër i ka të gjithë përbërësit e nevojshëm për të zënë një vend në zemrën e lexuesve të vegjël, dhe për të qëndruar aty edhe kur ata të rriten.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Kokëboshi dhe shokët e tij – Nikollaj Nosov”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *