Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Koha e puthjeve

Author:

500L

Tregime
Faqe: 120
Formati: 13×20 cm
ISBN: 978-99943-1-630-4

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Në një përmbledhje me tetë tregime, fabula të jetës së përditshme, shqetësimet rinore e adoleshente vinë të stisura me një sens humori, nga Ylljet Aliçka. Tregimi prej nga ka marrë titullin edhe përmbledhja, është një rrëfim i pafajshëm i një dhjetëvjeçari; i atyre djelmoshave dhjetëvjeçarë që i kalonin dikur ditët nëpër oborret dhe sokakët e lagjeve, e që ëndërronin për puthjen e parë. Kurioziteti paraadoleshent për të ndier vibrimet e ëmbla, por që njëkohësisht për të treguar edhe forcën “mashkullore”, e vë personazhin tonë dhe shokët e tij,  në situata të sikletshme e plot humor.

Në moshën 10 vjeçare unë kisha mbetur i fundit i mëhallës pa puthur një vajzë.
Fjala ishte për puthje me pahir, ashtu siç kishin provuar tërë shokët e mëhallës sime…
… unë përpiqesha të jepja shenja trimërie, duke marrë pjesë aktivisht në aventurat e tjera guximtare, si shembja e mureve prej qerpiçi që rrethonin oborret a kopshtet e shtëpive të mëhallës, vjedhja e hurmave në oborret e tyre, apo thyerja e xhamave të dritareve me gurë, ku fajtorët mbeteshin rëndom anonim.
Veçse ato kohë, trimëria manifestohej kryesisht me puthje gocash.
(Fragment nga libri)

Ylljet Aliçka ka lindur në Tiranë më 23 qershor 1951.
Ka gradën Doktor i shkencave dhe titullin Profesor i Asociuar më 1993.

Ka kryer detyra profesionale: mësues në fshatrat e rrethit të Matit 1973-1983, redaktor e drejtor i Shtëpisë Botuese të Librit Shkollor 1983-1992. Ka kryer detyra shtetërore:
Drejtor për Marrëdhëniet me Jashtë, në Ministrinë e Kulturës, Rinisë e Sporteve, 1992-1997; i ngarkuar me komunikimin pranë Delegacionit të Komisionit Europian në Tiranë: 1997-2007;
Ambasador i Shqipërisë në Francë (Monte Carlo-Algjeri) dhe UNESCO 2007;
Ështe bashkëautor në 14 botime didaktike të shkencave natyrore.
Ka botuar në shqip: “Tregime” 1996, “Kompromisi” 2000, “Parullat me gure” 2003, “Një rrëfenjë me ndërkombëtarë” 2006.
Jashtë vendit është botuar e ribotuar në Francë 1999 dhe 2009, Poloni 2003, Itali 2004, Portugali 2010.
Në fushën e kinematografisë është bërë i njohur me skenarin e filmit franko-shqiptar “Parullat”, 2001, mbështetur mbi librin e tij, si dhe “Një ndodhi shqiptare”, prodhim italo-franko-shqiptar, 2009.
Me tregimet e tij janë realizuar tri pjesë teatrale, “Storie d’Albanie”, vënë në skenë nga regjisori italian Pino Petruzzeli, 2005.

Është vlerësuar me mjaft çmime letrare kombëtare e ndërkombëtare:
– “Çmimi i parë”, Konkursi ndërkombëtar i tregimit, Teramo, Itali 1999
– “Penda e Argjendtë”, Ministria e Kulturës, 2002
– “Çmimi i dytë” konkursi letrar “Arts et lettres de France”, Francë, 2000
– “Medalje bronzi” Academie Internationale de Lutece” Francë, 2001
– “Çmimi i parë” për skenarin “Parullat”, Festivali i Filmit 2006, Ministria e Kulturës
– “Çmimi i parë në prozë”, “Një rrëfenjë me ndërkombëtarë” Akademia KULT, 2007.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Koha e puthjeve”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *