Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Klepsidra

Author:

1,000L

Parabola misteri
ISBN: 978-99943-1-761-5
Formati: 15×23
Faqe: 356

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Klepsidra është saga e Sizifit, lëvizja lart-poshtë si dhe poshtë-lart, që janë e njëjta gjë në pambarim. Më shumë se formë e kalimshmërisë së brishtë, e matematikës së thërrmijave të lëvizshme është amshim i pamatshëm dhe një absolute e vetëmjaftueshme. Çuditërisht ky është edhe një ligj i letërsisë, artit të subjekteve (secila palë është subjekt i vetëm dhe i shumëfishtë).
Karakteri klepsidar i librave nuk vihet dot në dyshim. Origjinaliteti është pikërisht te lëvizja, te vullneti i pathyer i shkrimtarëve sizifianë. Pa këtë lëvizja zhduket, pra edhe vetë klepsidra reale ose si simbol.

Sub aeternitatis.
Moikom Z.
IV.VIII. MMXI

 

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Klepsidra”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *