Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Historia e Popullit shqiptar III – Akademia e Shkencave

2,000L

ISBN: 978-99927-1-269-6
Faqe: 600
Formati: 16.5 x 23 cm

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Shtëpia Botuese Toena në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, ka nxjerrë vëllimin e tretë të historisë së Shqipërisë.

Vëllimi i tretë i Historisë së popullit shqiptar i kushtohet historisë së Shtetit të Pavarur Shqiptar, të shqiptarëve të Kosovës e të trevave të tjera të aneksuara nga Serbia e Mali i Zi (më pas nga Jugosllavia), të Çamërisë dhe të diasporës shqiptare në vitet 1912-1939.
Me botimin e këtij vëllimi plotësohet një zbrazëti në historiografinë shqiptare. Njëherazi bëhen përpjekje për një trajtim më objektiv e shkencor të ngjarjeve, të proceseve e të personaliteteve historike të periudhës së Pavarësisë. Natyrisht, studime e botime të tjera që, do të ndërmerren në të ardhmen, do ta plotësojnë vështrimin e do të hedhin dritë të re mbi këtë periudhë.

 

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Historia e Popullit shqiptar III – Akademia e Shkencave”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *