Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Histori e përmbledhur e Greqisë

Author:

900L

Faqe: 276
Formati: 14 x 20 cm
ISBN: 99927-1-876-5

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Ky libër është pjesë e një kolane me “histori të përmbledhura” të Kembrixhit dhe jep një paraqitje të përmbledhur e të ilustruar të historisë së Greqisë moderne duke filluar nga shkëndijat e para të lëvizjes kombëtare në shekullin XVIII, gjer në ditët e sotme. Greqia ishte vendi i parë i Europës Lindore që fitoi pavarësinë e plotë në vitin 1830 dhe i pari që arriti të anëtarësohej në Bashkësinë Europiane në vitin 1981.
Richard Clogg-u njihet ndërkombëtarisht si një autoritet kryesor në historinë e Greqisë moderne. Megjithatë, ky libër i ri është i ndryshëm në koncept nga gjithçka tjetër që është shkruar, përfshirë edhe vetë veprën klasike të profesor Clogg-ut Një Histori e Shkurtër e Greqisë Moderne, pasi këtu ajo plotësohet me një trajtim tërësisht të ri të subjektit dhe destinohet si për lexuesit e thjeshtë, ashtu edhe për studiuesit.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Histori e përmbledhur e Greqisë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *