Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Hija e qershisë nën dritën e hënës

Author:

400L

Lloji: Tregime të zgjedhura
Faqe: 214
Formati: 12×20 cm
ISBN: 99943 – 1 – 105 – 0

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Një vëllim me tregime të zgjedhura nga Mehmet Kraja vjen në duart e lexuesit. Në këto tregime shpalosen kaq bukur ndjenjat njerëzore, ku përshkruhen çaste të jetës, që mund të përjetohen në çdo kohë. Nuk mungojnë dialogët e gjallë, të cilët i japin jetë tregimeve.

Mehmet Kraja ka lindur më 27 qershor 1952 në Kështenjë të Krajës, fshat afër Liqenit të Shkodrës, në Mal të Zi. Shkollimin e lartë e kreu në Universitetin e Prishtinës, Degën e Gjuhës dhe Letërsië Shqipe pranë Fakultetit Filozofik.
Me shkrime letrare filloi të merrej që kur ishte nxënës i gjimnazit në Ulqin dhe tregimet e para i botoi në revistën letrare “Jeta e re”, nën përkujdesjen redaktoriale të Esad Mekulit. Deri më tani ka botuar nëntë romane, katër vëllime me tregime, dhjetë drama, një libër me kritikë letrare dhe dy libra nga fusha e publicistikës politike.

Është vlerësuar me disa çmime:
1. Çmimi vjetor i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës për veprën më të mirë (për romanin Moti i Madh, 1981); 2. Çmimi “Hivzi Sulejmani” i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës për prozën më të mirë (për përmbledhjen e tregimeve Vdekja pa emër, 1995); 3. Çmimi i shtëpisë botuese “Toena” për prozën më të mirë nga pesëqind titujt e botuar (për romanin Muri i mjegullës, 1998); 4. Çmimi “Pjetër Bogdani” i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës për veprën më të mirë (për romanin Muri i mjegullës, 1999); 5. Çmimi “Pjetër Bogdani” i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës për veprën më të mirë (për përmbledhjen Njëzet tregime për kohën e shkuar, 2001); 6. Çmimin “Azem Shkreli” të Ministrisë së Kulturës së Kosovës (për romanin Edhe të çmendurit fluturojnë, 2004).

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Hija e qershisë nën dritën e hënës”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *