Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Gjuha dhe problemet e njohjes – Noam Chomsky

Author:

500L

 

ISBN : 978-99943-1-303-7
Formati : 14×20
Faqe: 206

 

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Kjo vepër e parë gjuhësore e këtij autori në shqip, përmban pesë pjesë që mbështeten në përgjigjet e katër pyetjeve:

– Cili është sistemi i njohjes? Çfarë ka në mendjen/trurin e një folësi të gjuhës angleze apo japoneze?
– Në çfarë mënyre lind ky sistem njohjeje në mendjen/trurin e folësit?
– Si vihet në përdorim kjo njohje në të folur?
– Cilët janë mekanizmat fizikë që shërbejnë si bazë materiale për këtë sistem njohjeje dhe përdorimin e kësaj?

Chomski është një prej autorëve më të lexuar të shkencave humane (më shumë se Hegeli e Ciceroni, duke u matur vetëm me Marksin, Shekspirin, Biblën, Aristotelin, Platonin e Frojdin) dhe i vetmi ende gjallë midis këtyre të dhjetëve.

                                                                       S. Pinker, “L’instinto dell’linguaggio”, 1997

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Gjuha dhe problemet e njohjes – Noam Chomsky”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *