Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Gandi – lir Hashorva

Author:

1,200L

ISBN: 978-99943-1-519-2
Formati: 16.5×23 cm
Faqe: 326

 

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Kjo monografi paraqet dhe zbulon figurën e mirënjohur të Gandit. Ai mbetet personaliteti shoqëror e politik botëror më i shquar i shekullit të njëzetë. Gandi mbetet një udhëheqës shoqëror e politik që e çoi Indinë drejt pavarësisë dhe transformoi indianin e zakonshëm. Por, Gandi, ndonëse ishte një udhëheqës shoqëror e politik që e çoi Indinë drejt pavarësisë dhe transformoi indianin e zakonshëm, për indianët ai ishte shumë më shumë se aq, ai ishte udhëheqës shpirtëror, i krahasuar vetëm me themeluesit e feve.
Në qoftë se shenjtërit dhe profetët e lashtësisë njihen sot për mendimet, fjalët dhe punët e tyre të cilat më shumë u janë atribuuar nga dishepujt dhe pasuesit, sesa kanë qenë të vërteta, Gandi njihet për mendimet, fjalët dhe punët e tij të sigurta, të gjitha të njohura e të faktuara, që nuk ndryshojnë aspak për nga rëndësia dhe madhështia prej atyre të shenjtëve apo profetëve të lashtë.
Te Gandi ndesh njëkohësisht një shërbyes, një mësues e një prijës; një mendje të ndritur dhe një shpirt të madh; një vullnet të hekurt dhe një fjalë të fuqishme. Ishte i veçantë në harmonizimin e mendimit, fjalës dhe veprës. Thoshte atë që mendonte dhe bënte atë që thoshte. Sinqeriteti i tij, gati fëmijëror, në mënyrë paradoksale, ishte ndër armët e tij më të fuqishme. Me çiltërsi, me vërtetësi e me përulësi fitonte besimin e popullit dhe me atë besim triumfonte mbi të gjithë.
Jeta, veprimtaria dhe filozofia e Gandit prezantohen pikërisht në këtë libër që mbani në duar!

Gandi ishte ndoshta figura më e madhe e nëntëmbëdhjetë shekujve të fundit.”
Louis Fischer

“Një personalitet shumë interesant, nga më kompleksët dhe nga më kontradiktorët e shekullit.”
Salman Rushdie

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Gandi – lir Hashorva”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *