Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Fjalor mitologjik  – Barbara Colonna

Author:

1,800L

Përktheu: Durim Taçe
ISBN: 99943 1 079 8
Formati: 16×23 cm
Faqe: 400

 

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Mitet, janë pasuri të njerëzimit, që gjenden në të gjithë popujt dhe kulturat. Luftëtarë, perëndi, satirë, demonë, nimfa, përbindësha, trollë, elfë, gjigantë dhe xhuxhë, gjejnë vendin e tyre në një fjalor që i rendit dhe u përcakton domethënien, historinë dhe simbolet.
Mitet janë ndarë sipas zonave gjeografike:
Bota greko-romake, Lindja e Mesme dhe Egjipti, Evropa e Veriut, Lindja e Largët, Amerikat, Afrika dhe Oqeania.
Përkatësia e tyre zbulohet lehtë përmes një kodi. Ky është një fjalor që botohet për herë të parë dhe që zbulon kureshtjen e shumë lexuesve për mitet e gjithë botës, të çdo populli e qytetërimi të lashtë.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Fjalor mitologjik  – Barbara Colonna”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *