Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Fari

Author:

500L

Gjinia: Novelë
Faqe: 120
Formati: 12 x 19 cm
ISBN: 978-99943-1-983-1

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Megjithatë, nuk ishte kështu, jo siç e kisha menduar dhe pothuajse parashikuar, asgjë nuk doli shumë e mbarë. Ah, sa herë mund ta kem kërkuar Piterin ndër këto vite, djalin me buzëqeshjen mahnitëse. Ai ishte vërtet i vlefshëm, ishte vërtet lumturia. Por ndërsa kujtimet e mia iknin e vinin kështu, iknin e vinin edhe ditët e verës. Sa do të doja që të kisha pasur një rëndësi të veçantë për persona me të cilët ndaja preferencat e mia vetjake. Dhe do të shkruaja me mijëra vargje për shpirtin e shkretë që nuk gjente pikërisht atë që kërkonte, që kurrë prehja e vërtetë nuk vinte prej krijesave plotësisht njerëzore.

Ç’është e vërteta më duhet të jap idenë e qartë të farit. Është një ndërtesë që shërben si fillesë e një kulle të lartë. Në majë të saj ndodhet një llambë e shuar prej disa vitesh. Llamba ishte lodhur sikurse edhe unë nga përkujdesjet e detyruara të njerëzve. Muret e jashtme qenë lyer fillimisht me të bardhë dhe qarkoheshin nga vija të kuqe, porse tani është veshur me një cipë bojë kremi në të purpurt. Nuk është shumë i madh, pasi ndodhet në një zonë periferike, shumë pak të rrahur nga anijet.

Po ç’hyn fari këtu? Po si ç’hyn fari këtu? Ti nuk ke pse e bën këtë pyetje.

Ditët në far më bënë të kuptoja se vetëm qeniet magjike dhe të vërteta do të arrinin të linin një gjurmë të pakthyeshme mbi mua. Asnjë dhe asgjë nuk më impononin atë që thoshin yjet për mua. Ah, ishte e pakthyeshme ajo kënga e bukur e muzave që fluturonin rrotull pareshtur. I binin përqark dhomës, ciknin murin dhe buzëqeshnin. Më flisnin vazhdimisht për dashurinë e tyre të humbur, sesi ato kishin arritur një gjendje të lakmisë njerëzore. Por e keqja është se ato nuk ishin njerëzore, kishin lindur të tilla, hyjnore dhe të përmbushura, pa pikën e ndjesisë së dëshirës, ato nuk kishin as idenë më të vogël mbi vuajtjen e mosmarrjes së dëshirës… Prandaj dhe nuk më kuptonin… Ato do të këndonin orë e orë përballë meje, do të më sfidonin të vizatoja për to, të krijoja çfarëdolloj mrekullish të vogla. Do të më jepnin një dorë në frymëzimin dhe shtytjen fillestare,e pastaj do të më linin të hahesha me dhëmbë me veten,kur shihja sesi rezultati nuk ishte ai që prisja. Me prekjen e tyre magjike do të shuanin dhimbjen dhe do të më bënin të shihja copëzën e gëzimit në letrën time…

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Fari”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *