Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Ëndrra të shuara

Author:

1,000L

Gjinia: Novelë
Faqe: 248
Formati: 14 x 20 cm
ISBN: 978-99943-1-862-9

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

“Në çdo pranverë fluturat e bukura mbi kujtimet e tyre ndalen me dashurinë për të sjellë me mall pranë të gjithë brezave jetën, dëshirat që u përplasën në brigjet e egra të një kohe të vështirë të vdekjes së përditshme, ëndrrat që u shuan për të mbetur si një muze i gjallë i dhembjes dhe i memories.”

Fragment nga libri


Kurse Ana, e ulur në tavolinë, e kredhur mbi libra, po mendonte: “Kaluan vitet, rrodhën si ujë, dhe ne u rritëm. Nuk jemi më ato vajzat e shkollës fillore dhe shtatëvjeçare, ku mësuesja me një zë të lartë bërtiste ‘zgjate dorën!’ dhe, për fajin që bënim, e paguanim me pesë të goditura me pallaskë në pëllëmbën e dorës, ose na linte me një këmbë të ngritur te muri i klasës deri sa mbaronte mësimi. Me thënë të drejtën, mua nuk më ka goditur kurrë mësuesja, dhe as me këmbë lart nuk më ka lënë ndonjëherë, sepse unë isha shumë e vëmendshme. Tani e harruam oborrin e shkollës, kur në pushimin e madh hanim copën e bukës në dorë lyer me vaj dhe me kripë, duke u dridhur nga të ftohtit. Por mua më vjen keq që kemi harruar sheshin e mëhallës, çezmën te ky shesh. Zërat e shoqeve që ushtonin duke u hedhur në litar, ose ‘topin’ që loznin ‘luftash’ dhe nuk dinim të mbaronim kurrë! Dhe ja, me thënë të drejtën, kur i kujtoj të gjitha këto aventurat e fëmijërisë, ja shiko, shiko si më hipën një e skuqur dhe më vjen turp edhe nga vetja. Kurse tani ngjarje krejt të reja fillojnë dhe vijnë në jetën tonë. Megjithatë, jeta është e mërzitshme.

Tani zhytesh në një botë tjetër. Në shkollë studiojmë historitë e të gjithë botës. Më e bukura është letërsia, sidomos rilindësit. Mua më pëlqen Migjeni. Sa bukur na recitoi profesori i letërsisë vargjet e poezisë ‘Baladë qytetëse’”.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Ëndrra të shuara”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *