Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Eliksiri i gurit

Author:

600L

Kategoria: Poezi të zgjedhura
Faqe: 328
Formati: 14 x 20 cm
ISBN: 99927 1 910 – 9

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Niko Kacalidha është një poet madhor në letërsinë shqipe dhe atë greke. Nga brezi i tij, nga gjithë ç’e filluan poezinë bashkë me të në vitet `70, të pakët, as sa gishtat e njërës dorë, janë tani në vitet 2000 poetët që e rinovuan verbin poetik shqip ashtu si ai. Poezia e tij ka sjellë teknika poetike nga poezia e Ricosit, Seferit, Elitisit, dhe një kuotë të re, të lartë në gjithë sa u shkrua në gjysmëshekullin që shkoi e vazhdon të shkruhet deri më sot.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Eliksiri i gurit”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *