Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Ekuinoks

Author:

600L

Lloji: Poezi të zgjedhura
Faqe: 256
Formati: 14×20 cm
ISBN: 99943 – 1 – 197 – 2

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Shumica e poezive të këtij libri janë përzgjedhur nga librat eseistikë; edhe kjo është një e veçantë e Moikom Zeqos: tretja e poezisë në kimikatet e prozës, apo mbrujtja e prozës me brumin poetik. Edhe atëhere kur ti për një çast mendon se fjala dhe figura kanë rrëshqitur në inflacion, kalon një grim kohë dhe e kupton në mënyrë intuitive se ke gabuar, sepse gjatë orëve të leximit je përfshirë tërësisht në fushat magnetike moikomiane, që krijojnë këto fjalë e këto figura befasuese, këto motive, nga të cilat pret vetëm lindje, sepse mbarsja ka ndodhur prej shekujsh.

Moikom Zeqo ka lindur në Durrës, më 3 qershor 1949. Mbas studimeve të shkollës së mesme në Durrës, në 1971 mbaroi studimet e larta në Fakultetin Histori-Filologji, dega Gjuhë-Letërsi shqipe. Ka qenë drejtor i Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë.
Është autor i 70 librave në poezi, prozë, eseistikë, mitologji, arkeologji, histori arti, i shumë skenarëve për filma dokumentarë shkencorë. Ka botuar librat poetikë: Vegime të vendlindjes, Qyteti feniks, Brenda vetes, Ditët, Libër i hapur, Njëqind zemra, Meduza, Meduza e dashuruar mban syze dielli, Tempulli i hënës, Nostradami me 3 qershor, Tercinat e Dantes japonez, Zodiak, Syzet e thyera të Meduzës, Bota e krijuar nga Onufri, Miscellanea 1, Poezi të zgjedhura.
Moikom Zeqo ka bërë specializime shkencore për arkeologjinë në Romë dhe në Athinë. Ka gradën “Doktor i Shkencave” si dhe titullin e lartë “Mjeshtër i madh”.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Ekuinoks”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *