Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Edgar Allen Poe – Luljeta Krasniqi

500L

ISBN: 978 – 99943 – 1 – 247– 4
Formati: 14×20 cm
Faqe: 220

 

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Studimi monografik i Luljeta Krasniqit është studimi i parë më i plotë, më gjithëpërfshirës për Edgar Allan Poe-n në përgjithësi dhe, në mënyrë të veçantë, për Edgar Allan Poe-n në letërsinë shqipe në veçanti.
Në të janë paraqitur: jeta dhe krijimtaria e këtij autori. Në vija të shkurtra, Luljeta Krasniqi i përshkruan vitet dhe ngjarjet më të rëndësishme, që shënojnë jetëshkrimin e tij vërtet tragjik. Edhe me kaq lexuesi shqiptar do të krijojë një përfytyrim të saktë për përjetimet dhe për frymëzimet e Edgar Allan Poe-s. Pas paraqitjes së jetës së tij, Luljeta Krasniqi do të përimtojë kujdesshëm poezinë e Edgar Allan Poe-s, motivet e saj, veçoritë e saj kompozicionale e stilistike dhe, pastaj, përkthimet në gjuhën shqipe.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Edgar Allen Poe – Luljeta Krasniqi”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *