Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Placeholder

E martë, ditë për dashuri

400L

Lloji: Tregime
Përktheu: Abdyrrahim Myfiu
ISBN: 978-99943-1-754-7
Formati: 13×20
Faqe: 102

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Një përmbledhje me 9 tregime të autorit bullgar Nikollaj Stojanov vijnë në shqip nga Abdurrahim Myftiu. Ashtu sikundër thotë edhe vetë autori ky tregim nuk ishte konceptuar të ishte pjesë e kësaj përmbledhjeje, por rastësisht atij i ra në dorë ky tregim të cilin e kishte botuar 22 vjet më parë në një gazetë të kohës e cila bëri mjaft bujë në atë kohë.
Autori, në tregimin “E martë, ditë për dashuri” zhvendoset në kujtimet e të kaluarës dhe të dashurisë së rinisë së vet.
Kjo përmbledhje me tregime është e vitit 2008.

Rreth autorit

Shkrimtari i sotëm bullgar Nikollaj Stojanov u lind më 1948 në qytetin Karllovo. Ka studiuar për orientalistikë, është diplomuar për filologji bullgare dhe është specializuar në Francë. Është autor i rreth pesëmbëdhjetë librave në prozë, ndër të cilët janë: përmbledhjet me novela e tregime “Një në një milion”, “Lidhje nate”, “Kronikë lagjesh”, “Libër pa kapak”, “Vizë tranzit”, “Novela vjeshte”; romani “Punishte për vrasje”; përmbledhja me ese “Panteon rrëzë maleve Ballkan”. Me skenarë të tij janë xhiruar katër filma artistikë televizivë. Ka shkruar edhe shumë pjesë radiofonike, ka përkthyer nga frëngjishtja disa autorë francezë. Librat e Stojanovit janë përkthyer në Francë, Gjermani, Itali, Rumani. Mban disa çmime letrare, ndër të cilët çmimin “Paris Evropa”, të dhënë më 2005 për ndihmesën ndaj kulturës së Evropës së Bashkuar. Është president i Fondacionit “Ballkanika”, i cili, sikundër dihet, jep çdo vit çmimin me të njëjtin emër për romanin nga autorë të vendeve ballkanike.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “E martë, ditë për dashuri”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *