Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

E magjishme është nata

890L

Lloji: Roman – Novel
Përktheu: Agim Llanaj
Faqe: 560
Formati: 13×20 cm
ISBN: 99943 – 1 – 099 – 2

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Francis Scott Fitzgerald ka lindur në Sen Pol të shtetit Minesota dhe u shkollua në Universitetin e Prinstonit. Karrierën e tij letrare e nisi në vitin 1917, vit në të cilin e mobilizuan për të kryer shërbimin ushtarak në Francë. Gjatë intervaleve të kohës së lirë, ai filloi të hedhë në kartë shkrimet e tij të para, të cilat për vetë mënyrën origjinale të trajtimit frojdian të karaktereve të personazheve, mbeten gjithmonë interesante dhe mbresëlënëse. Ky origjinalitet gjenial shfaqet i fuqishëm në romanin që po ju paraqesim.
Karaktere të spikatur, thellësi mendimi, dramacitet, dritë e hije, shpresa e deziluzione dhe mbi të gjitha dashuria që synon të bëjë të magjishme jo një natë të vetme, por gjithë jetën, me gjithë mundimet e rraskapitjet e saj.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “E magjishme është nata”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *