Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

E fshehta e një vere

Author:

1,200L

Përktheu nga anglishtja: Shpresa Osmeni
Faqe: 640
Formati: 13 x 20 cm
ISBN: 978-9943-1-917-6

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Tre vëllezërve Kiler nuk u mungon asgjë: tërheqës dhe të përkëdhelur, bëjnë një jetë të privilegjuar që bazohet në pasurinë dhe pozicionin shoqëror të prindërve. Mamaja, Diana, shtylla e vërtetë e familjes, është një avokate në kulmin e karrierës; babai, Harvei, është një neurokirurg i njohur, ndërsa tre fëmijët e tyre, Reif, Aron dhe Xhosh duket sikur e kanë të ardhmen të sigurt.

Por, pikërisht në familjet, në dukje perfekte, ekziston një kufi i hollë e i padukshëm që ndan dashurinë nga urrejtja, aq më shumë kur në këtë familje fshihen sekrete tronditëse. Dhe, pikërisht për këtë, jeta e Kilerve rrezikon të tronditet nga mbërritja e tri vajzave, të cilat Diana i konsideron jo të denja për tre djemtë e saj. Djali i madh, Reifi, mjek i suksesshëm, takon Medin, një aktore amerikane e cila fsheh një shpirt të brishtë dhe të trazuar. Aroni, i pashëm dhe i paturp, arrin të fitojë besimin dhe dashurinë e Xhulias, një studente ambicioze në Fakultetin e Drejtësisë, e ardhur nga një shtresë e varfër e shoqërisë. Xhoshi, më misteriozi dhe problematiku nga të tre, arkitekt i jetës nomade, fiton dashurinë e Nielës, një refugjate somaleze me një të shkuar të errët.

Me “E fshehta e një vere” autorja Lesley Lokko konfirmon talentin e saj, e aftë të emocionojë dhe të na bëjë të ëndërrojmë, duke na fituar zemrën me një histori të përshtatur në botë të ndryshme, ku takohen kultura të largëta nga njëra-tjetra. Nga Londra, aty ku vila luksoze e Kilerve na paraqet konflikte familjare dinamike; në Nju-Jork, qyteti simbol i shpresave dhe i zhgënjimeve ku Medi e Reifi takohen; në lagjet e emigrantëve të Vjenës, ku një familje refugjatësh somalezë përpiqet më kot të ndërtojë një jetë; në Afrikën e luftërave civile dhe të ndihmave njerëzore, e cila bashkon fatet e Xhoshit dhe Nielës, e deri në Coté d’Azur, ku një pushim i largët veror në një nga vendet bregdetare më të bukura franceze, në Mugin, ndryshon përgjithmonë fatet e të gjithë familjes. Por, zbulimi i kësaj të fshehte do ta shpërbëjë familjen Kiler dhe unitetin e saj, apo do t’i japë asaj kuptimin e vërtetë të ekzistencës?!

Mogadishoja, tani duhej ndaluar. Ajo kishte jetuar me ta për shumë kohë… gjatë gjithë atyre muajve që ata nuk e dinin nëse vinin apo shkonin, ku do të shkonin, si do të arrinin atje, kush do të ishin ata… kjo ishte bërë normale për ta, ashtu si edhe pritja kishte qenë aq normale, apo ndjenja që kërcënonte vetëm fatkeqësi. Dhe cila ishte pjesa e rrezikshme. Për herë të parë, me forcën e bisedës disaminutëshe me dikë që i ka kaluar të gjitha gjithashtu, me intuitën e saj kuptoi se shpresa ekzistonte. Në qoftë se Amra mundi të rishpikë veten e saj kaq shumë dhe ia arriti, edhe ajo kështu do të bënte. Nuk ishte çështje fati apo rrethane. Ishte çështje vendosmërie. Çfarë ishte ajo që nëna e saj gjithmonë do t’i thoshte asaj? Gjërat e mira vijnë për ata që presin. Nëna e saj e kishte gabim. Gjërat e mira vijnë tek ata që i rrëmbejnë ato.

Lesley Lokko gjithmonë kishte ëndërruar të shkruante, por para se te bëhej shkrimtare, mes shumë punëve të tjera, kishte punuar si kameriere kokteji, punëtore kibuci, menaxhere zyre etj. Pas gjithë këtyre peripecive, ajo merr një vendimin të rëndësishëm në jetën e saj: të bëhet arkitekte. Edhe pse emocionohej nga dizenjimi i hapësirave, ajo kurrë nuk e humbi pasionin dhe dëshirën për të shkruar. “Një nga gjërat e mira për të qenë shkrimtar, është së ju mund ta bëni “atë” kudo – dhe unë e bëj”, shkruan ajo.

Pas pesë romaneve të suksesshëm, Lesley tani e ndan kohën midis Johanesburgut, Londrës, Akrës dhe Endinburgut, edhe pse vetë është nga Skocia dhe e rritur në Ganë. Asnjëherë nuk i ka pëlqyer ideja e të qëndruarit në një vend. Jeta e saj është gjithmonë në lëvizje. Pjesën më të madhe të kohës e kalon si udhëtare, nëpër aeroporte, duke u njohur me njerëz të rinj, mendime te reja, që shërbejnë si zanafilla e romaneve të saj.

Duke jetuar në dy apo tre vende, të cilët janë të ndryshëm nga njëri-tjetri, ajo ka mësuar se pavarësisht çdo gjëje, njerëzit përjetojnë të njëjtat emocione: dashuri dhe miqësi, sekrete dhe gënjeshtra, pasione dhe xhelozi, dhe për një shkrimtar nuk ka frymëzim më të mirë…

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “E fshehta e një vere”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *