Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Dy vajzat me sytë jeshilë

1,000L

Përktheu: Kledia Baçi & Sonila Kapo
Faqe: 400
Formati: 13 x 20 cm
ISBN: 978-99943-1-922-0

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Erosi intensiv, si tërheqje mes trupave dhe shpirtit që nuk njeh rregulla dhe kufij, është protagonisti i madh i këtij romani, që shumë vetave mund t’u duket e pavërtetë, por në fakt është mbrojtësi i një të vërtete të thellë. Pietro dhe Laura janë dashuruar që kur kanë qenë të rinj. Pastaj ajo e la. U takuan sërish rastësisht, pas njëzet vjetësh, dhe përsëri shpërthen një pasion i papërmbajtshëm. Por Pietro është vetëm, ndërsa Laura e martuar dhe me dy fëmijë. Jeta ka ecur shumë përpara për dashurinë e tyre: brenda pak muajsh ndjenjat e fajit dhe një ngjarje dramatike bënë që të mbyllet përfundimisht marrëdhënia e tyre. Dhjetë vjet më vonë, Maria, vajza e madhe e Laurës, takon Pietron: edhe ajo, rastësisht. Është identike me mamanë e saj: ka zërin e saj, sytë e saj. Pietro, tashmë i vetëdijshëm që vajza po dashurohet me të, tronditet: i ndarë mes dashurisë që i inspiron Maria dhe nostalgjisë për humbjen e të vetmes grua që ka dashur dhe prej të cilës nuk ka mundur të çlirohet kurrë. Është një konflikt i thellë, ku sërish ndjenja e fajit përballet me tundimin.

Dy vajzat me sytë jeshilë tregon një dashuri të jashtëzakonshme, e aftë për të kapërcyer çdo limit, në kohë dhe hapësirë, që në sfond ka botën komplekse të familjes borgjeze në harkun e tre brezave.

I vendosur në Romën e mrekullueshme, në të gjitha kuptimet, romani merr forcë nga shkrimi i një rrëmuesi të pashoq të shpirtit njerëzor, të Giorgio Montefoschi-t, që përmes këtyre faqeve duket se na thotë: “Se të besosh deri në fund te dashuria, sot është i vetmi revolucion. Se besnikëria është tashmë e vetmja shkelje e mundur”.

GIORGIO MONTEFOSCHI (1946), është një nga shkrimtarët e mëdhenj italianë.

Ndër romanet e tij kujtojmë:

Shtëpia e babait (1994, çmimi “Shtriga”),
Sekreti i lumturisë ekstreme (2001),
Nusja (2003) Ideja se të humbas (2006).

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Dy vajzat me sytë jeshilë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *