Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Dubrovski dhe Mbikëqyrësi i stacionit – A. S. Pushkin

Author:

500L

Novela
Përktheu: Fatmir Dibra
Faqe: 172
Formati: 13×20 cm
ISBN: 978-99943-1-627-4

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Nga klasikët e letërsisë botërore, Shtëpia Botuese Toena i ofron lexuesit shqiptar dy novelat e Pushkinit, të ndërtuara në një libër të vetëm. Mjeshtri i novelave botërore me një gjuhë të bukur na jep fatin e dhimbshëm te personazheve të vet të cilët pavarësisht shtresës sociale që u takojnë, autori përpiqet të pasqyrojë ndjeshmërinë që mbartin shpirtrat e tyre. Në novelën e parë dashuria midis princeshës dhe cubit Dubrovski, bëhet shkas për një mori ngjarjesh, të mbushura me përpjekje për një dashuri që është e destinuar të jetë e pamundur. Ndërsa, në novelën e dytë, jepet fati i një njeriu të parëndësishëm, siç mund të jetë mbikëqyrësi i stacionit, orvatjet e tij për mbijetesë e për të ruajtur të vetmen gjë të shtrenjtë që ai ka: të bijën që ia lakmojnë të gjithë për bukurinë e saj.

– Për hir të Perëndisë, mos kini frikë, ju nuk duhet t’i frikësoheni emrit tim. Po, unë jam ai fatkeq që babai juaj më hoqi copën e bukës nga goja, më përzuri nga shtëpia atërore dhe më dërgoi të grabis në rrugët e mëdha. Por ju nuk keni se përse të frikësoheni si për vete, ashtu dhe për babanë. Mbaroi gjithçka. Unë ia kam falur atij. Dëgjomëni, ju e shpëtuat atë. Heroizmi im i parë i përgjakshëm duhet të kryhej mbi të. Kaloja pranë shtëpisë së tij duke e vrarë mendjen se ku ta shpërtheja zjarrin, prej nga të hyja në dhomën e tij të gjumit, ku t’ia prisja të gjitha rrugët për arratisje. Por atë çast ju kaluat pranë meje si një vizion qiellor dhe zemra ime u paqëtua. E kuptova se shtëpia ku banoni ju është e shenjtë, se asnjë krijesë e vetme që ka lidhje gjaku me ju nuk duhet t’i nënshtrohej mallkimit tim. Hoqa dorë nga hakmarrja, ashtu si nga çmenduria. Ditë të tëra bridhja pranë kopshtijeve të Pokrovskojes, me shpresën për të parë së largu fustanin tuaj të bardhë…
(Fragment i shkëputur nga libri)

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Dubrovski dhe Mbikëqyrësi i stacionit – A. S. Pushkin”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *