Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Dreri i trotuareve – Diana Çuli

Author:

800L

ISBN: 978-99943-1-755-4
Formati: 13×20 cm
Faqe: 400

 

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Historia rrëqethëse e Fredit dhe e Verës, historia e brezit të viteve ’70, vjen para lexuesit po aq e gjallë dhe jetësore, sa dhe kur u paraqit për herë të parë, por tanimë nën optikën e reflektimit mbi një periudhë të kaluar. Është historia e një brezi dikur të ri, që kaloi në tunele të shumta historike: që nga trysnia më e egër e regjimit, që nga momentet kyçe të ndryshimeve politike e deri te periudha e gjatë e tranzicionit që ky brez mbajti mbi supe.
Të gjithë këta të rinj të dikurshëm, duke lexuar “Drerin…”, si e quajnë shumë lexues, mund të kthehen në retrospektivë dhe të gjejnë grimca të jetës së tyre në vitet ’70, paragjykimet, ndjekjen e Sigurimit, vuajtjet, po dhe rrezet e bukurisë shpirtërore që i ruajtën të mos deformoheshin nga presioni ideologjik.
Dashuria, ëmbëlsia e jetës, dhimbja, gabimi, pendimi, miqësia, kërkimi i identitetit, humbja, rikthimi, shpresa… vdekja… gjithçka që na mundon e na shtyn të mendohemi gjatë, e gjejmë në këtë libër.

Diana Çuli njihet si një nga shkrimtaret më të rëndësishme të letërsisë sonë.
Autore e shumë romaneve, vëllimeve me tregime, dramave, skenarëve të filmave artistikë, ajo ka shkëlqyer sidomos në prozën e gjatë. Midis romaneve që ka botuar ndër vite, janë vlerësuar në mënyrë të veçantë: “Dreri i trotuareve”, “Diell në mesnatë” dhe “Engjëj të armatosur”. Madje romani “Engjëj të armatosur” është cilësuar si romani më i mirë shkruar për periudhën e diskutueshme të Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri, si një roman që hap udhën e mund të shërbejë si një pikënisje e re për trajtimin në mënyrë jodogmatike të kësaj periudhe. Proza e saj është përkthyer dhe botuar në Itali, Francë, Kinë, Rusi etj. Veç fushës së letërsisë, Diana Çuli ka spikatur gjatë 17 vjetëve të fundit si një nga aktivistet më efikase në mbrojtje të të drejtave të gruas, duke drejtuar “Forumin e pavarur të gruas” e duke luftuar me të gjitha mjetet demokratike për realizimin e këtij misioni fisnik. Në legjislaturën e fundit ajo është zgjedhur deputete në parlamentin shqiptar.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Dreri i trotuareve – Diana Çuli”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *