Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Djalli dhe zonjusha Prym

Author:

500L

Përktheu: Nonda Varfi
ISBN: 99927-1-469-7
Formati: 13×20 cm
Faqe: 222

 

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Kush është i Huaji i çuditshëm që një ditë arriti të turbullojë qetësinë e fshatit të vogël Viskos, prej 281 banorësh, pjesa më e madhe të moshuar? Përse plaka Bertë e shikon të ecë “së bashku me Djallin”?

Çfarë propozimi të tmerrshëm mbart në vetvete i Huaji?

Përse të renë Shantal, e vetmja bartëse e sekretit të tij, nuk mund ta zërë gjumi dhe ka frikë t’u tregojë të vërtetën bashkëfshatarëve të saj?

Rrëfimi në roman zbulon këto të fshehta, duke qenë një sfidë midis së Mirës dhe së Keqes dhe njëkohësisht shprehje alegorike mbi forcën tronditëse që çdo qenie njerëzore ka brenda vetes: Aftësinë për të zgjedhur në çdo çast të jetës rrugën për të rimarrë veten.

Ka lindur në Rio-de-Zhaneiro më 1947. Ai është vlerësuar si njëri prej shkrimtarëve më të lexuar aktualisht në gjithë botën.
Veprat e tij, të botuara në më shumë se 168 vende dhe të përkthyera në 72 gjuhë, janë shitur në më shumë se 132 milion kopje; kanë kapur vendet e para në listat bestseller dhe kanë nxitur debate kulturore e shoqërore.
Midis çmimeve më të fundit që ka marrë autori shquhen: Cristal Award 1999, i akorduar nga Forumi Ekonomik Botëror; titulli prestigjioz Chevalier de l’Ordre National Légion d’Honneur, i dhënë nga qeveria franceze. Që prej tetorit të vitit 2002, Paulo Coelho është anëtar i Akademisë Braziliane të Letrave.
Shtëpia Botuese Toena ka marrë ekskluzivitetin e botimit të këtij autori në gjuhën shqipe, dhe ka botuar librat e tij më të mirë: Alkimisti, Mali i pestë, Veronika vendos të vdesë, Djalli dhe zonjusha Prym, Pelegrini i Kompostelës, Njëmbëdhjetë minuta, Manuali i luftëtarit të dritës, Zahiri, Shtriga e Portobelos, Buzë lumit Piedra u ula dhe qava, Fitimtari është i vetëm.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Djalli dhe zonjusha Prym”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *