Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Ditari i kujtimeve të paharruara

450L

Faqe: 92
Formati: 12 x 20 cm
ISBN: 978-99943-1-905-3

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Daja vjen para nesh me këtë libër të ri vargjesh satirike e patriotike, ku reflekton misionin e tij nëpërmjet shtretërve origjinalë të lirikës patriotike të rilindësve tanë. Shprehja e tij është e sinqertë dhe pa aksente arificialiteti.

Në këto poezi gjejmë zemrën dhe shpirtin e trazuar të autorit. Ato janë pak, por thonë shumë. Aty takojmë dashurinë e autorit për vendlindjen dhe për bashkëkombësit e tij, por gjejmë edhe urrejtjen për dhunuesit e të drejtave të tyre.
Mendimi dhe idetë në këto poezi jepen në mënyrë koncize, por që transmetojnë ndjenja të larta atdhedashurie e dhembshurie.

Nëpërmjet këtyre vargjeve përcillet te lexuesi edhe përçmimi për tradhtinë e tradhtarët, të cilët vihen në shërbim të keqbërësve të bashkëkombësve të tyre, si një nga bëmat më të shëmtuara të njerëzimit. Por, në këtë kontekst, përcillen edhe trimëritë e luftëtarëve të lirisë, që nuk mposhten as përpara mbylljes nëpër burgjet e errëta të pushtuesve, as përpara plumbit të armikut, duke shfaqur një nga virtytet më të çmuara të popullit shqiptar.

Në vargjet e Sadulla Zendelit – Dajës, del në pah zemra e tij e lënduar dhe shpirti tepër i ndjeshëm. Në këto vargje lexohet bota e tij shpirtërore, lexohen ndjenjat e tij njerëzore, të pastra si uji i burimeve të vendlindjes së tij.

Sadulla Zendeli, ose siç e njohim ndryshe, Daja, lindi në Sërmënovë të Gostivarit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa atë tetëvjeçare në Vrapçisht të Gostivarit.

Gjimnazin (dega e ekonomisë) e filloi në Gostivar dhe e vazhdoi në Strumicë – shkollë profesionale për drejtor kooperative.

Pas kryerjes së shkollës u punësua drejtor i kooperativës “Bukovik” me qendër në fshatin Sërmnovë. Pas 6 viteve u punësua në Sipërmarrjen e Hekurudhës Shkup.

Si njeri intelektual me ide përparimtare, Daja që herët nisi aktivitetin e tij atdhetar duke iu kundërvënë në mënyra të ndryshme pushtetit të atëhershëm, i cili me çdo kusht donte t’i zhbënte shqiptarët. Pikërisht aktiviteti i tij prej atdhetari u bë halë në sytë e regjimit të atëhershëm, kështu që u detyrua të lërë vendlindje dhe të emigrojë më 28 nëntor të vitit 1966 në qytetin universitar të Suedisë – Upsala.

Dëshira dhe vullneti për arsimim nuk u shua as në mërgim. Fillimisht kreu kursin e paraprak të gjuhës suedeze, pastaj u diplomua për shkencat filozofike në Universitetin e Upsalës, studioi dy vjet gjuhën shqipe në Universitetin e Sofjes (albanologji) dhe më vonë kreu shkollën e lartë bibliotekare. Për një kohë punoi si shef i bibliotekave të shkollave në Nybro.

Përveç punës së palodhshme si arsimtar i gjuhës shqipe, si një ndër themeluesit e parë të saj, Daja është autor i një varg shkrimesh publicistike, fjalorësh dhe librave për fëmijë.

Daja ishte dhe është krenar për këtë aktivitet demokratik për mbrojtjen e shqiptarëve në trojet e tyre të okupuara. Ai thotë: “Të këqijat ua lë atyre që sot njihen si gjenerata e okupimit, diskriminimit, shfrytëzimit, korrupsionit, tradhtisë dhe tradhtarëve”.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Ditari i kujtimeve të paharruara”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *