Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Dielli dhe rrëketë

Author:

500L

Lloji: Poezi
ISBN: 978-99943-1-676-2
Formati: 12×20
Faqe: 172

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Në këtë përmbledhje me poema, autorit, e shkuara dhe e tashmja i shfaqen si një e vetme. Autori ka përmbledhur një pjesë të krijimeve në vite. Ato i kushtohen miqve, punës, dashurisë, por edhe plagëve të shoqërisë. Poemat e tij shpesh kanë karakter filozofik siç është ajo me titull “Më humbi koha”. Ajo që poeti nuk duron më tepër janë padrejtësitë, e kjo mishërohet më së miri në poezinë me titull “Morali juaj”. Me një gjuhë të thjeshtë, elokuente poemat e tij janë tepër të perceptueshme nga lexuesi.


Do të flasim për poetin e ri Faslli Haliti. Për rrethanat e tij personale nuk dimë gjë. Por fati i tij shqetëson. Gjatë vitit 1973 zëri i tij është mbytyr. Ai fliste kundër padrejtësive të shoqërisë shqiptare, ndoshta fliste tepër qartë. Sipas mendimit tonë ai ka krijuar me mjeshtëri një efekt satirik shumë të rreptë, por sa shtrenjtë e pagoi? Nuk e dimë, siç thamë, pas botimit të kësaj poeme (Dielli dhe rrëkerat) në gazetën “Zëri i rinisë” më 16 dhjetor 1972, poeti nuk duket më si autor në shtypin shqiptar. Pas një viti ka shkak për shqetësim.  … Për Faslli Halitin – vetëm heshtje. Ra martir, apo? Të kërkojmë përgjigje! Në qoftë se nuk jepet llogari do t’i themi botës: Për një vepër letrare si kjo (Dielli dhe rrëkerat) dënohet me heshtje apo më keq një autor i talentuar në një vend t’Europës në shekullin xx! Dielli i partisë ndriçon – dhe rrëkerat e tiranisë vazhdojnë.”

Uk Mali  (Francë)
(revista ”Koha e Jonë”, Paris, janar, shkurt, mars, 1974)

“Ka poetë që shkruajnë bukur, me mjeshtëri, një jetë të tërë, por nuk krijojnë stil.
Faslli Haliti e ka krijuar stilin e tij dhe është identifikuar në pasqyrën e krijimtarisë së tij që është fusha. Ai nuk mund të kuptohet pa fushën, pa origjinalitetin, koncizitetin dhe pa shqetësimin social. Pra Lasgush Poradeci identifikohet me liqenin, dashurinë dhe yjet, kozmosin, Faslli Haliti, identifikohet me fushën, me poezinë polemike, me peizazhin piktorik filozofik. Faslli Haliti ka ditur ta administrojë talentin. Poezia Njeriu me kobure, poezi antologjike, është konkretja pa mure. Po ti vdekje, bijë e kujt je, poezi kjo që të kujton mençurinë e poetëve të mëdhenj, të poetëve grekë të cilët do ta kishin zili këtë poezi. Dhuna e burgos lirinë, Faslli Haliti e zhburgos lirinë.
Faslli  Haliti ende nuk e ka marrë atë që i takon.”

Xhevahir Spahiu
(gazeta “Ballkan”, 2008)

Rreth Autorit

Ka lindur në Lushnjë, më 5 dhjetor 1935. Ka mbaruar Liceun Artistik për pikturë. Është diplomuar për gjuhë dhe letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës. Ka punuar si mësues vizatimi dhe letërsie në Lushnjë 1961-1973. Nga viti 1973-1983, për gabime ideore në krijimtari dhe veçanërisht në poemën “Dielli dhe rrëketë”, ka punuar si kooperativist i thjeshtë në një kooperativë bujqësore të rrethit të Lushnjës e në Komunale. Gjatë gjithë kësaj periudhe konvaleshence ideologjike iu hoq e drejta e botimit. Gjatë viteve 1998-2001 ka qenë deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Që nga viti 1969 është anëtar i LSHASH. Është nderuar me çmime kombëtare e ndërkombëtare. Është përfshirë në disa antologji në gjuhë të huaja si italisht, anglisht, gjermanisht, greqisht. Është dekoruar me Urdhrin “Naim Frashëri” të klasit III, të klasit I si dhe me Urdhrin “Naim Frashëri i Artë”. Është “Qytetar Nderi” i qytetit të Lushnjës.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Dielli dhe rrëketë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *