Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Curriculum vitae

Author:

600L

ISBN: 978-99943-1-387-3
Formati : 12×20
Faqe : 300

 

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Në gjithë jetën e tij të shkurtër, Teodor Keko mbeti shkrimtari që vrapon me ngut drejt këtij lexuesi të përditshëm dhe të mençur, të cilin e ka dashur dhe e ka respektuar së tepërmi. Sot, mund të thuhet pa droje, se ai i përket racës së shkrimtarëve më popullorë, pasi lexuesi ia ktheu respektin dhe dashurinë me një mori të pafundme temash dhe trajtimesh, të cilat duken sikur derdhen vullnetarisht në materien e tij letrare. Në një kuptim, Teodor Keko bëhet një nga shkrimtarët e parë shqiptarë që duket sikur e ndërton letërsinë e tij së bashku me lexuesin e vet. Pikërisht për këtë arsye, përgatitja e një përmbledhjeje me tregimet e tij më të mira, mbetet gjithnjë një sprovë e hapur dhe e vështirë, ashtu si edhe gjykimi që zbulon mikpritjen e madhe të lexuesit, për shkrimtarin, i cili me shpengimin e tij letrar, hyri në fillim të shekullit XXI dhe u nda prej personazheve dhe lexuesve të tij në kulmin e krijimtarisë.

 

Teodor Keko ka lindur në Tiranë, më 2 shtator 1958. U diplomua për Gjuhë-Letërsi në Universitetin e Tiranës, në vitin 1983. Ka qenë gazetar, kryeredaktor, anëtar bordi dhe bashkëpunues i shumë gazetave shqiptare, duke dhënë kontributin e tij të vyer, si në gazetat: “Drita”; “Koha Jonë”; “AKS”; “Rilindja Demokratike”; “Spektër”; “Klan”; “XXL”; “Prestige”; “Zëri i Rinisë”; “Hosteni”; “Nëntori”; “Zëri i Popullit”; “Bashkimi”; “Albania”; “Gazeta Shqiptare”; “Aleanca Demokratike”; “Poli i Qendrës”; “Korrieri”.
Në të njëjtën kohë, e shohim Teodor Kekon në disa poste drejtuese: deputet i Partisë Demokratike, partisë së parë opozitare në Shqipëri (1991-1992); kryetar i Komisionit Parlamentar të Medias (1992-1996); anëtar i Bordit Këshillimor të ministrit të Kulturës Edi Rama (1998); këshilltar i ministrit të Shtetit Preç Zogaj (1999); këshilltar për kulturën i kryeministrave Ilir Meta, Pandeli Majko, Fatos Nano; anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë (1983-2002); anëtar i Bashkimit të Gazetarëve të Shqipërisë (1983-1992); anëtar i Shoqatës së Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë (1991-2002); anëtar i Shoqatës së Gazetarëve Profesionistë të Evropës (1991-2002); anëtar i Forumit Ballkanik të Gazetarëve Profesionistë (1991-2002).
Vdiq në Selanik, më 20 gusht 2002.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Curriculum vitae”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *