Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Çudira dhe marrëzira

Author:

250L

Kategoria: fabula, përrallëza, epigrame, balada
Faqe: 136
Formati: 12 x 20 cm
ISBN: 99927-1-456-5

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Çudira dhe marrëzira ndahet në katër pjesë: çudira, marrëzira, urtësira dhe peripecira. Kjo ndarje jep mundësi që ky libër të përmbajë 4 gjini letrare: fabula, përrallëza, epigrame dhe balada. Kjo gjë e bën të pëlqyeshëm jo vetëm për të vegjlit, por edhe për të rriturit.

Dritëro Agolli ka lindur në Menkulas të Devollit (Korçë) më 1931. Mësimet e para i mori në vendlindje, ndërsa studimet e larta në San-Peterburg. Ka qenë kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve (1973-1992), deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Është shkrimtar i kompletuar në kuptimin e plotë të fjalës.

Ka shkruar vëllimet me poezi: Në rrugë dola, Hapat e mia në asfalt, Shtigje malesh e trotuare, Mesditë, Udhëtoj i menduar, Pelegrini i vonuar,… poemat: Nënë Shqipëri, Baladë për tim atë dhe për vete,…romanin Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo, etj. Poezitë e tij janë përkthyer në më shumë se 14 gjuhë të botës.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Çudira dhe marrëzira”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *