Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

CIA dhe Ushtria Amerikane – William Blum

Author:

1,850L

Përktheu: Artan Goga
ISBN: 99943 – 1 – 044 – 5
Formati: 16.5×23 cm
Faqe: 752

 

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Ky libër është mbititulluar edhe nga vetë autori “Vrasja e shpresës”, dhe është një fryt i një pune kërkimore në dokumente e arkiva për mëse 30 vjet dhe është përkthyer e botuar në shumë gjuhë të botës.
Një libër fantastik si nga përmbajtja ashtu dhe nga temat që trajton. Ai përshkruan ndërhyrjet që ka bërë CIA dhe ushtria amerikane në vende të ndryshme të botës, që prej Luftës II Botërore. Një libër që zbulon çëdhtje dhe probleme të patrajtuara ndonjëherë më parë. Lidhjet me ish Bashkimin Sovjetik, Ballkanin, Evropën Perëndimore, Lindjen e mesme dhe Irakun e Afganistanin. Përshkruhen tmerret e disa prej qeverive të vendeve të lartpërmendura: gra të zhveshura në rrugë dhe fëmijë të gjymtuar. Por duke marrë parasysh gjithë ç’është rrënjosur në mendësinë kolektive, ose në librat shkollorë, në enciklopeditë dhe në çdo vepër tjetër referimi të zakonshme, mund të themi sidoqoftë se në ShBA është në fuqi një regjim i ashpër censure ideologjike.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “CIA dhe Ushtria Amerikane – William Blum”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *