Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Ç’është gramatika gjenerative – Giorgio Graffi

Author:

800L

Metodë
Përktheu: Rami Memushaj
Faqe: 160
Formati: 14×20 cm
ISBN: 978-99943-1-587-1

Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Gramatika gjenerative është teoria gjuhësore e përpunuar nga Noam Çomski dhe nga shko-lla e tij duke filluar nga vitet ‘50 të shekullit të kaluar. Sipas kësaj teorie, gjuha është një aftësi biologjike e veçantë e farës njerëzore, e cila duhet studiuar dhe analizuar me një metodologji të njëjtë me atë të shkencave natyrore.
Teksti paraqet argumentet që sjell gramatika gjenerative në mbrojtje të këtij koncepti të saj për gjuhën dhe për gjuhësinë, si dhe ilustron disa koncepte teknike themelore, duke u bazuar kryesisht në versionin më të ri të teorisë gjenerative, në të ashtuquajturin “minimalizëm”.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Ç’është gramatika gjenerative – Giorgio Graffi”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *