Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Bozzetto di un film

Author:

1,400L

Përktheu: Klara Kodra
Faqe: 320
Formati: 14 x 20 cm
ISBN: 978-99943-1-907-7

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Liri Brahimi është regjisorja që punoi për vite të tëra në Kinostudio. Veç angazhimit të saj në rreth 15 filma artistikë, energjitë dhe pasionin më të madh ia kushtoi dokumentarëve, ku spikat këndvështrimi jo i zakontë dhe detajet e veçanta.

Pas librit të parë të saj me kujtime “Unë dhe filmi”, kësaj radhe sjell librin e saj të dytë “Boceti i filmit” i përkthyer tashmë edhe në gjuhë italiane – Bozzeto di un film.

E ka titulluar të tillë sepse dëshira e saj është që ky libër të mos mbetet thjesht libër, por të bëhet një film mbi emigracionin në Itali të ballafaquar, njëkohësisht, me kapitullimin e ushtrisë fashiste italiane në vitin 1943.

Autorja sjell kujtimet e saj personale si emigrante dhe kujtimet e saj si regjisore në Kinostudio. Në libër gjejmë ëndrrën dramatike të shqiptarëve në fillim të viteve ’90, ku të gjithë prisnin një formulë magjike: si mund të ngrysesh i varfër e të gdhihesh pasanik? – piramidat që rrënuan ekonominë e tyre, përballja me realitetin e vështirë jashtë kufijve shqiptarë si dhe historitë që e kalitën regjisoren të kuptonte se kush ishte diktatura.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Bozzetto di un film”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *