Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Arvanitët dhe prejardhja e grekëve

1,000L

Përktheu: Aldior Agora, Leonard Agora
ISBN: 978-99943-1-434-8
Formati: 16.5×23 cm
Faqe: 510

 

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Nëse njohim të shkuarën tonë (historinë), atëherë mund ta shfrytëzojmë më efektivisht të tashmen e ta planifikojmë me më pak gabime të ardhmen. Autori qëmton lidhjen e arbërve me grekët, duke filluar nga grekët e viteve paraklasike dhe duke i dhënë rëndësinë vendimtare atyre që përtej çdo dyshimi dihet tashmë se ishin grekë.

Helenizmi i ri pa arbërit është i pakuptueshëm dhe mosekzistent! Dhe kur themi arbër nuk e kemi fjalën vetëm për ata që flasin shqip dhe njohin origjinën e tyre shqiptare.

Këto konstatime nuk duhet të na çojnë drejt vizioneve megaloideore dhe utopike, por në përballimin real dhe efektiv të faktit.

Aristidh Kola ka lindur në një familje arvanitase në fshatin Leontari të Thivas (Tebë), në vitin 1944. Pas përfundimit të Fakultetit Juridik të Athinës, punoi si avokat e njëkohësisht u mor me studimin e gjuhës, kulturës dhe traditave të arvanitasve të Greqisë, fushë që iu përkushtua totalisht në fillim të viteve 1990.
Nga librat e botuar përmendim:
“Arvanitët dhe origjina e grekëve”, “Gjuha e perëndive”, “Thirrja e arvanitasve drejtuar popullit shqiptar më 1899”, “Greqia në kurthin e serbëve të Milosheviçit”, “Fjalor krahasues i arvanitishtes”, “Zeusi Pelazgjik dhe mashtrimi indoevropian”.
Aristidh Kola ishte për shumë vjet kryetar i “Lidhjes së Arvanitasve të Greqisë” dhe botues i revistës së shoqatës “Besa”. Ai ishte frymëzuesi dhe organizatori i koncertit të parë të madh e po aq të suksesshëm të këngës arvanitase në Athinë, në vitin 1985. Në mesin e viteve 1990 krijoi Shtëpinë Botuese “Thamiris”, me qëllim parësor botimin e veprave që kishte ndër mend të shkruante dhe botoi për disa numra revistën historiko-politike “Arbanon”, që trajtonte temën e arvanitasve dhe të marrëdhënieve greko-shqiptare.
Me vërshimin e emigrantëve shqiptarë drejt Greqisë, Aristidh Kola u shndërrua në një mecenat të të gjithë krijuesve të letërsisë, muzikës dhe artit figurativ, duke u ofruar një mbështetje të madhe morale e materiale. Të paharruar mbeten edhe ndërhyrjet e tij energjike në shtypin grek, në përkrahje të emigrantëve shqiptarë dhe forcimit të marrëdhënieve greko-shqiptare, si dhe pjesëmarrjet e tij në debatet televizive gjatë luftës në Kosovë, kur iu desh të përballonte me stoicizëm e argumente të patundura, indoktrinimin proserb të pjesës më të madhe të opinionit grek.
Aristidh Kola u nda nga jeta më 10 tetor 2000. Ai është dekoruar dy herë nga presidentët Berisha (1994) dhe Meidani (2001).

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Arvanitët dhe prejardhja e grekëve”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *