Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Armansa

Author:

800L

Faqe: 272
Formati: 13 x 20 cm
ISBN: 978-99927-1-382-2

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Stendali na fton të zbulojmë universin e grave të dhembshura, gruan e ëndrrave, mirësinë e pafajshme dhe të pafat.
Romani është historia e dashurisë midis dy kushërinjve, Armansës dhe kushëririt të saj Oktavit, një dashuri tragjike për shkaqe të pakuptueshme, intrigave shoqërore, plus paqëndrueshmërisë së Oktavit, i cili vdes duke menduar se do ta bëjë Armansën të lumtur, duke i lënë pasurinë me kusht, pasuri që ajo, e mbyllur në një kuvend pas vdekjes së tij, së bashku me të ëmën e kushëririt, nuk e përfitoi kurrë, ndërsa lumturinë e saj e imagjinonte veçse duke qenë pranë Oktavit. Çfarë e ndan realisht Oktavin nga Armansa, sepse fakti që janë kushërinj nuk duket se i shqetëson shumë? Përse e braktis ai atë pas martesës në muajin e mjaltit?

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Armansa”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *