Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Placeholder

Angelus Novus – Bashkim Shehu

Author:

400L

ISBN: 99943-1-036-4
Formati : 13×20
Faqe : 164

 

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Personazhi i gjithëpranishëm i këtij romani është Historia, e cila me fuqinë e saj të përbindshme e të verbër, sjell shkatërrimin e jetëve të panumërta. Përballë Historisë, pohohet tragjikisht vlera e papërsëritshme e çdo historie të veçantë njerëzore. Është një nga temat e parapëlqyera të këtij autori, dhe në romanin “Angelus Novus” gjejmë një trajtim më të thelluar të saj.

Bashkim Shehu është një nga shkrimtarët shqiptarë më produktivë të ditëve tona. Që prej vitit 1993 e deri më sot ka botuar në mënyrë sistematike çdo vit e më shumë vepra të tij.
Prej vitit 1997 ai jeton në Barcelonë. Aktualisht punon si këshilltar për Europën  Lindore në Qendrën e Kulturës Bashkëkohore të Barcelonës.
Disa prej librave të shkrimtarit Bashkim Shehu janë botuar në  gjuhë të ndryshme të botës, si:
Rrugëtimi i mbramë i Ago Ymerit (roman);
Rrëfim ndanë një varri të zbrazët (roman autobiografik);
Vjeshta e ankthit (roman);
Gostia (roman) dhe dy përmbledhje me tregime.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Angelus Novus – Bashkim Shehu”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *