Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Andon Zako Çajupi Vepra V  

800L

ISBN : 978-99943-1-422-5
Formati : 12×20
Faqe : 286

 

Kategoria
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Ky botim në pesë vëllime i veprës së A. Z. Çajupit, që sheh dritën në suazën e bibliotekës “Visare të letërsisë shqiptare”, mëton të vërë në qarkullim, në mënyrë sa më të plotë e të saktë, gjithçka që njihet prej krijimtarisë letrare e publicistike të shkrimtarit.
Synimi i këtij botimi është të japë në mënyrë sa më të plotë Çajupin autentik, të përfshijë integralisht veprën e tij dhe t’i qëndrojë sa më afër vullnetit të fundit të autorit, të rindërtojë në masën më të madhe të mundshme tekstin kanonik të veprës së këtij shkrimtari.
Duke u nisur nga parimi që ai të përfaqësojë sa të jetë e mundur e më besnikërisht vullnetin e autorit, nuk është bërë në asnjë rast asnjë ndërhyrje që do të prekte tërësinë dhe integritetin e tekstit, nuk është bërë prej nesh asnjë ndryshim që do të prekte gjuhën e autorit, as drejtshkrimin e tij në vijat themelore.

Këtu përfshihen:
Pas vdekjesë;
Besa-besë;
Lule të hindit;
Publicistika;
Letërkëmbimi.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Andon Zako Çajupi Vepra V  ”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *