Shporta

0 Produkti - 0L

Shtëpia Botuese Toena

Të dhënat e Librit

Alef

Author:

800L

Përktheu nga spanjishtja: Edlira Hoxholli
Faqe: 280
Formati: 13 x 20 cm
ISBN: 978-99943-1-908-4

Kategoritë ,
Shpërndaje në rrjetet sociale:

Përshkrimi

Subjekti i këtij romani është udhëtimi i Paolo Coelho-s gjatë muajve mars dhe korrik të vitit 2006, nëpër tre kontinente: Europë, Afrikë dhe Azi – një udhëtim në kohë dhe hapësirë, me të kaluarën dhe të tashmen, gjithmonë në kërkim të vetvetes.
Pjesa më e madhe e romanit përshkruan përvojat e autorit gjatë udhëtimit nëpërmjet hekurudhës transiberian me tren, me botuesin e tij dhe me një vajzë që ai takohet gjatë udhëtimit.

Romani fillon me Paulon, duke folur për pakënaqësitë e jetës: të rinj që mbarojnë universitetin dhe nuk gjejnë punë, të moshuar që dalin në pension pa asnjë grosh në xhep, të rriturit që nuk kanë kohë për të ëndërruar; që nga teta e mëngjesit deri në pesë të pasdites luftojnë për të mbajtur familjen, për të paguar shkollën e fëmijëve, duke u përballur me atë që të gjithë e njohim me emrin “realitet i vështirë”.

Bota, sipas Paolos, nuk ka qenë asnjëherë kaq e përçarë sa tani: luftëra fetare, gjenocide, mungesë respekti për planetin, krizë ekonomike, depresion, varfëri. Të gjithë kërkojnë rezultate të menjëhershme për të zgjidhur të paktën disa nga problemet e botës, ose të jetës së tyre private. Por gjërat duken gjithnjë e më të errëta sa më tepër që i afrohemi së ardhmes.

Alef na fton të hidhemi në veprim. Sepse vjen një çast kur ndiejmë nevojën të pyesim veten se si e jetojmë jetën, a jemi atje ku duam të jemi, a bëjmë vërtet atë që duam të bëjmë.

Të vendosësh. Të ndryshosh. Të gjendesh. Të jesh. Të shpikësh. Të bësh. Të ngrihesh. Të provosh. Të arrish. Të sfidosh. Të ëndërrosh. Të mundësh. Të zbulosh. Të kërkosh. Të ndërmarrësh. Të mendosh. Të besosh. Të fuqizosh. Të pyesësh. Të rritesh. Të bëhesh pjesë. Të zgjohesh.

“Ajo që bën në të tashmen, do ta ndryshojë të ardhmen.”

Po, të dëshiroj kur je larg, kur je thjesht një fantazmë në mendjen time. Sot luftova gati një orë duke menduar për ty, për trupin tënd, për këmbët e tua, për gjoksin tënd, dhe lufta konsumoi vetëm një pjesë të vogël të asaj energjie. Jam një burrë që e dashuron dhe e dëshiron gruan e vet, e megjithatë të dëshiroj. Nuk jam i vetmi që të dëshiron, s’jam i vetmi burrë i martuar që dëshiron një femër tjetër. Të gjithë kryejmë tradhti bashkëshortore me mendje, kërkojmë të falur dhe e kryejmë përsëri. Dhe nuk është frika e mëkatit ajo çka më bën të të kem këtu mes krahëve dhe të mos e prek trupin tënd. Nuk e ndiej një faj të tillë. Po ka diçka shumë më të rëndësishme se të bëj dashuri me ty tani. Prandaj dhe jam në paqe pranë teje, duke parë dhomën e hotelit të ndriçuar nga drita e shkëndijave të punimeve diku këtu pranë.

Paulo Coelho, ka lindur në Rio de Zhaneiro në 1947.

Ai është vlerësuar si një prej autorëve më të rëndësishëm të letërsisë botërore.

Veprat e tij, të botuara në më shumë se 168 vende dhe të përkthyera në 78 gjuhë, janë shitur më shumë se 145 milionë kopje në të gjithë botën.

Midis çmimeve që ka marrë autori mund të përmendim: “Çmimi Kristal” 1999, i akorduar nga Forumi Ekonomik Botëror; titulli prestigjioz “Kalorësi i Urdhrit Kombëtar të Legjionit të Nderit”, i dhënë nga qeveria franceze, si dhe “Medalja e Artë” e Galicisë.

Nga tetori 2002, Paulo Coelho është anëtar i Akademisë Braziliane të Letrave. Atij iu dha titulli “Lajmëtar i Paqes” në vitin 2007.

Më 2009, Paulo Coelho u përfshi në Librin e Rekordeve Guinness si Autori i Librit më të Përkthyer (Alkimisti).

Ndër librat më të suksesshëm të tij, të cilët janë botuar edhe nga Shtëpia Botuese “Toena”, përmendim: Alkimisti, Mali i pestë, Veronika vendos të vdesë, Djalli dhe zonjusha Prym, Njëmbëdhjetë minuta, Manuali i luftëtarit të dritës, Pelegrini i Kompostelës, Zahiri, Shtriga e Portobellos, Buzë lumit Piedra u ula dhe qava, Fitimtari është i vetëm, Brida etj.

Vlerësime

Nuk ka asnjë vlerësim për këtë libër

Be the first to review “Alef”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *